Doğa MücadelesiManşetTürkiye

Çanakkale’de açlık grevinde son

0


Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü’nde açılacak feldspat madeni ve yol çalışması için ormanlık alandaki ağaç kesimlerine tepki göstermek amacıyla çadır kurarak açlık grevine başlayan köy sakinlerinden Bülent Behçet Özüren’in kısmen de olsa ikna edildiği öğrenildi. Çanakkale İçinde gazetesinde yer alan habere göre “Grevi sonlandıracak şartlar halen oluşmadı” dediği öğrenilen Özüren, Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya ile görüşmesinde “Ben kendimi yakmaktan vazgeçiyorum. Ancak bu iş sonlanana kadar açlık grevim sürecek” şeklinde konuştu.

Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya ve Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bülent Yeğin, Bayramiç İlçesi’ne bağlı Kurşunlu Köyü’nde incelemelerde bulunarak; geçtiğimiz gün rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasına rağmen taburcu olduktan sonra açlık grevini sürdüren ve bir gelişme olmadığı takdirde 7 Kasım’da kendisini yakacağını iddia eden Bülent Behçet Özüren’le görüştüler. Bu görüşme neticesinde Bülent Özüren’in yaptırımı olacak yetkililerin köylerine geldiğini ve incelemelerde bulunduklarını belirterek kendisine zarar verme eylemini gerçekleştirmeyeceğini ancak Maden şirketinin faaliyeti durdurulana kadar ya da Kurşunlu Köyü başka bir yere taşınana kadar çadır kampında hukuki eylemini devam ettireceğini söylediği öğrenildi. Bülent Özüren’in mevsim itibariyle bilirkişi ve afad raporlarında belirtilen heyelan tehlikesinin ağaçların kesilmesiyle arttığına dikkat çekerek maden sahası altında bulunan evlerde yaşayan köylülerin can güvenliğinin bulunmadığını, Kurşunlu Köyü’ndeki yaşam mücadelesinin nihayete ermediğini ifade ettiği öğrenildi.

Çanakkale Barosu’ndan Kurşunlu’ya Tam Destek
Öte yandan Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu avukatları Ali Furkan Oğuz, Şebnem Çıtak, Bihter Bilir, Güneş Pehlivan, Gül Özerden ve Hande Keskin Toprak, 6 Kasım Çarşamba gecesi Kurşunlu Köyü’nü ziyaret etti. Çanakkale Barosu’ndan yapılan açıklamada ziyaretle ilgili şu ifadelere yer verildi:

Bayramiç Kurşunlu Köyü’ndeki yapılan Feldspat Madeni çalışmasını yerinde tespit ve açlık grevine devam eden Bülent Özüren’e destek, gelişmeler hakkında bilgi edinme amaçlı olarak köye gidilmiştir. Yaptığımız incelemelerde ve köy halkı ile görüşmelerimizde köydeki maden çalışmasının köy halkının yaşam hakkını ciddi bir şekilde engellediğini, daha önce yaşanmış bir sel baskını ile evlerinde sıkıntı yaşanan ve yer yer göçüklerin da meydana geldiği köyde maden çalışmalarının ne zaman ne etkiler bırakabileceği konusunda kaygılı olunduğu gözlemlenmiştir. Maden çalışmasının köye sadece 60 metre yakınlıkta yapıldığı ve çalışmaların hem yüksek derecede ses kirliliği hem de titreşimler yaydığı köy halkı tarafından ifade edilirken köy sakinlerinden Kağan Baraş ile yaptığımız görüşmede ise halihazırda 3 dava olduğu belirtilmiştir. Skepsis antik kentinin de hemen yakınında olan köyde sit alanı ile ve köy ile sınır bir maden çalışmasının köyü ciddi bir şekilde tehdit ettiği ortadadır. Kurşunlu Köyü’nde yaşayan halk can ve mal varlığı konusunda endişelidir. Can ve mal kaygısına ek olarak yüzlerce ağacın kesilmesi, doğanın talanı ve devamının da gelecek olması köy halkını ve bizi derinden üzmektedir. Kaz Dağları’ndaki talana yönelik son dönemde yapılan termik santraller ve altın madeni aramalarına bir yenisi olarak eklenen Kurşunlu Köyü’ndeki Feldspat Madeni çalışmalarında her türlü hukuki mücadeleyi vereceğimizi kamuoyuna bildiririz.

Çanakkale İçinde (www.canakkaleicinde.com)

You may also like

Comments

Comments are closed.