Dünyaİklim KriziManşet

Buzulları hızla eriyen İsviçre, yeni iklim kanununu referandumla kabul etti

0
iklim
Fotoğraf: Reuters

Alpler’deki buzulların hızlı bir şekilde eridiğine dikkat çekilen İsviçre ‘de fosil yakıtlardan çıkışın hızlandırılması ve 2050’ye dek net sıfır hedefine ulaşılmasına yönelik iklim kanunu tasarısı yapılan bir referandum ile kabul edildi.

İsviçreli seçmenlerin neredeyse yüzde 60’ı, sağcı İsviçre Halk Partisi‘nin muhalefetine rağmen 2050 yılına kadar emisyonları ciddi şekilde azaltma planlarını destekledi.

İkinci bir oylamada halk, yüzde 78,5 çokuluslu şirketler için asgari yüzde 15’lik bir vergiye destek verdi.

Hükümet, ülkenin enerji güvenliğinin ve çevrenin korunması gerektiğini vurgularken, yeni kanunla ithal petrol ve gaza bağımlılıktan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapılması hedefleniyor.

Katılımın yüzde 42 olduğu referandumda oy verenlerin yüzde 59’u yeşil enerji teklifini desteklediklerini gösterdi.

Kanun karşıtları ise bu adımlarla enerji fiyatlarının yükseleceğinden kaygı duyuyor.

‘İklim biliminin argümanları duyuldu’

Buzullardaki azalmayı yakından takip eden önde gelen İsviçreli buzulbilimci Matthias Huss, Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda halkın “güçlü bir sinyal” gönderdiğini ve “iklim biliminin argümanları duyulduğu için çok mutlu olduğunu” ekledi.

Ne olmuştu?

Alpler’deki buzullar, 2001 ve 2022 arasında hacimlerinin üçte birini kaybetti.

İsviçre’de neredeyse bütün büyük partiler kanun tasarısını desteklerken aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin tasarıya karşı çıkması ülkede referanduma gidilmesine yol açtı.

Enerjisinin üçte ikisini ithal eden İsviçre’de yeni kanunla 2,2 milyar dolara denk gelen bir miktar olan 2 milyar İsviçre Frangı tutarında destek, gaz ve benzinle çalışan ısıtma sistemlerinin çevre dostu alternatiflerle değiştirilmesi için kullanılacak.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.