ManşetTürkiye

Büyükada davasında insan hakları savunucusu Taner Kılıç’a tahliye yok

0

İnsan hakları savunucularının yargılandığı Büyükada davası, dün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Burcu Karakaş’ın Deutsche Welle Türkçe’de çıkan haberine göre davanın tek tutuklu sanığı Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç için tahliye talebi mahkeme tarafından reddedildi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı çok sayıda yabancı misyon temsilcisi takip etti.

Duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Günal Kurşun ve Nejat Taştan katıldı.

Taner Kılıç ise duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

“Akrabalık bağı suç deliline delalet edebilir mi”

Tutuklu tek sanık Taner Kılıç, 13 aydır tutuklu olduğunu ve bu sürenin kendisi için kolay geçmediğini söyledi.

Kılıç, hakkında hazırlanan polis raporunda kız kardeşinin ailesiyle çekilen fotoğrafların da girdiğini belirterek “Kardeşimin eşi FETÖ bağlantısıyla yargılanıyor, bu kişiyle 27 yıldır evli. Ne yapsaydım? Evliliği engelleyip, ‘Bir gün terör örgütü üyesi olabilir mi?’ demeliydim? Akrabalık bağı suç deliline delalet edebilir mi” diye konuştu.

Taner Kılıç’ın avukatları, müvekkillerinin otuz yıldır insan hakları alanında çalışan biri olduğunu vurguladı. Yapılan dijital incelemelerde tutuklanmasına gerekçe gösterilen Bylock iddiasına ilişkin bir delil elde edilemediğini belirten avukatlar, mahkeme heyetinden Kılıç’ın beraatini ve tahliyesini talep etti. Avukat Murat Deha Boduroğlu, iddianamenin boş bir metin olduğunu savunarak “Bir avukat olarak utanıyorum böyle bir iddianameden” dedi.

15’e yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyorlar

Mahkeme heyeti, 13 aydır tutuklu bulunan Taner Kılıç’ın tutukluluk halinin devamına kadar verdi. Kılıç hakkında verilen tutukluluğun devamı kararı, duruşma salonundakiler tarafından gözyaşları içinde karşılandı.

Gelecek duruşma, 7 Kasım 2018 tarihine ertelendi.

Davanın sekiz tutuklu sanığı, 25 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmada tahliye edilmişti. Dosya kapsamında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç, Yurttaşlık Derneği üyeleri Özlem Dalkıran ve Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Veli Acu ve Günal Kurşun, yabancı eğitmenler Alman Peter Steudtner ve İsveçli Ali Gharavi ile Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Genel Koordinatörü Nejat Taştan ve Hak İnisiyatifi Temsilcisi Şeyhmuz Özbekli, “silahlı terör örgütüne yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 15’er yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.