GündemManşetTürkiye

Büyük fişleme: Derneklere, üyelerini bildirim zorunluğu torba kanunda

0

AKP milletvekillerinin hazırladığı ve TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen 95 maddelik Torba Kanun Teklifi’nde derneklere, üyeleri hakkında bildirim zorunluluğu getirilmesini öngören düzenleme yer aldı. Teklifin 59’uncu ve 62’nci maddeleri ile 5253 Sayılı Dernekler Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor. Buna göre, dernek üyeliğine kabul edilenler ile üyeliği sona erenlerin bilgilerinin bağlı bulundukları mülki idare amirliğine bildirilmesi zorunlu hale getiriliyor. Teklifin yasalaşması durumunda dernekler, yaklaşık 12 milyon üyesini altı ay içinde bağlı bulundukları mülki idare amirliklerine bildirecek.

BirGün‘den Hüseyin Şimşek’in haberine göre  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve örgütlenme hakkına yönelik düzenlemeyle ilgili konuşan TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Ali Öztunç, “Anayasa’ya ve birçok uluslararası özgürlüğe aykırı bir teklif ile karşı karşıyayız. Eğer değişiklik bu hali ile geçerse Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi yapılacak” dedi.

‘Başkan tamam, ama üyelerin bilgilerini ne yapacaklar?’

Türkiye tarihi boyunca erişilemeyen sayıda yurttaşın kişisel verilerinin İçişleri Bakanlığı’nın eline geçeceğini bildiren Öztunç şunları söyledi: “Derneğin yöneticisi ve başkanının bilgilerini vermek doğaldır, kabul edilebilir. Ancak üyelerini ne yapacaklar? Anayasa’ya açıkça aykırı bir durumla karşı karşıyayız. Milyonlarca insan, sırf bilgileri paylaşılmasın diye bir daha dernek üyesi olmayacaktır. Örgütlenme özgürlüğü bakımından da tarihi bir sorun ile karşı karşıyayız” dedi.

Torba Kanun Teklifi’ne eklenen düzenlemeler ile Anayasa’nın üç ayrı maddesi ihlal edilecek:  Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılmamasını düzenleyen 13’ncü madde, dernek kurma ve üye olmayı düzenleyen 33’ncü madde ve dernek ile sendikalara bilgi vermeden, izin almadan üye olmayı düzenleyen 51’nci madde.

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.