Doğa MücadelesiManşet

Bursa’da toplu balık ölümleri: Karacabey ilçesindeki fabrika atıkları zehir saçıyor!

0

Bursa’nın Karacabey ilçesinde fabrika atıkları nedeniyle meydana gelen toplu balık ölümleri tepkilere neden oluyor. Karacabey’de bu yıl içinde üçüncü kez tekrarlanan toplu balık ölümlerini protesto eden Bursa DOĞADER, geçen hafta sonu ölümlerin yaşandığı öne sürülen Canbalı Deresi’nde basın açıklaması yaptı.

DOĞADER Mustafakemalpaşa Temsilcisi Seyit Ali Geçici, Karacabey’de hiç bitmeyen doğa katliamı yaşandığını belirtip, “Bizim her yıl tanık olduğumuz doğa katliamları bu kez sınırları aştı. Fabrika atıklarıyla zehir karışan derelerimiz bu yıl içinde 3 kez toplu balık ölümlerine sahne oldu. Çok üzüldük. Türkiye, Karacabey’deki balık ölümlerini konuşuyor. Biz bugün burada derelerimizde yaşanan katliamlara ‘dur’ demek için toplandık” dedi.

Fabrika atıkları nedeniyle Karacabey’deki toplu balık ölümleri tehlikeli boyuta ulaştı

Seyit Ali Geçici, basın açıklamasından sonra Canbalı Deresi’nin Marmara Denizi’ne döküldüğü Kocaçay’da toplanan ölü balıkların toplu görüntüsü çevrecilerin tepkisine neden oldu.

Seyit Ali Geçici, “Ben, balık ölümlerinin nereden kaynaklandığını kendi imkanlarımla araştırdım: Son olarak Susurluk’ta hizmete giren Şeker Fabrikası’nın olduğu bölgeye kadar gittim. Bundan sonra balık ölümü yok. Vatandaşlar, yıllar sonra açılan fabrikadaki temizlik sırasında kimyasal maddelerin dereye bırakıldığını söylüyorlar. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bunun araştırılması, balık ölümlerine son verimesi gerekiyor” diye konuştu.

Seyit Ali Geçici “Canbalı Deresi Deresi’nde 60-70 kilo ağırlığındaki dev balıkların öldüğü haberini aldık. Canımız yandı” diye konuştu.

Balık ölümleriyle ilgili olarak Karacabey İlçe Tarım Müdürlüğü‘nün başlattığı araştırma ve soruşturma devam ediyor.

 

(Birgün)

You may also like

Comments

Comments are closed.