Doğa MücadelesiManşet

Bursa’da Karaağız köylülerinin tepkisi santral inşaatını durdurdu

0

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız köyünde, köylülerin istemediği biyokütle enerji santrali inşaatının başlaması için önlem alan jandarma ekipleri, gelen tepki sonrası geri çekildi. Köylülerden baygınlık geçiren 4 kişi ambulanslar ile devlet hastanesine kaldırıldı.

Köylüler adına açıklama yapan Karaağız Köyü Derneği Başkanı Hayri Sönmez, direnmeye devam edeceklerini, can yanmadan projenin iptal edilmesini istediklerini söyledi.

Hayri Sönmez, “Cumartesi günü valinin görevlendirmiş olduğu heyet köyümüze geldi değerlendirme yapılıp valiliğe rapor halinde sunulacağı bize söylendi. Maalesef bugün de bu raporun hazırlanmasına gerek kalmadan acelece Karaağız köyüne iş makineleriyle, çevik kuvvetle, şirket yetkilileriyle beraber köyümüze baskın yapıldı. Tabii ki biz bunu duyunca toplandık. Vatandaşa müdahale edildi, kadınlarımıza müdahale edildi. Valiliğimiz ne kadar bu konuyu yakından izliyor bilmiyoruz ama valiliğimizin bu konuya, bu köyde herhangi bir can yanmadan müdahale etmesini bekliyoruz. Şirketin değil köylünün yanında olsunlar. Bu köye gelip bu santrali yapamayacaklar. Köylü halkı kararlı. Temel atmaya gelindi, mücadele ettik, askeri geri çektiler. 24 saat nöbet tutmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Karaağız köyüne gelen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayaşoğlu ise, köylülerin anayasal hakları olan yaşama haklarına sahip çıktıklarını söyledi.

 

(Ajanslar, Gölet Gönüllüleri, Fox Haber)

You may also like

Comments

Comments are closed.