EnerjiManşet

Bu yılın ilk yarısında dünya genelindeki elektrikli araç satışları üç kat arttı

0

Pazar araştırma ve danışmanlık kuruluşu Wood Mackenzie dünya genelindeki elektrikli araç satışlarının 2021’in ilk yarısında bir önceki senenin aynı dönemine göre üç kat artış gösterdiğini açıkladı.

Kuruluşun derlediği verilere göre yılın ilk altı aylık döneminde tüm dünyada 2,4 milyon adetin üzerinde elektrikli araç satışı gerçekleşti.

6 milyon adedi aşması bekleniyor

Yeşil Ekonomi’nin haberine göre binek araç satışları içindeki elektrikli araç pazar payı da bir yıl önceye göre iki kata yakın artış göstererek yüzde 7 seviyesine ulaştı.

Bununla birlikte kuruluş satış rakamlarının yılın ikinci yarısında daha da yükseleceğini ve 2021’deki toplam satış rakamının 6 milyon adedi aşacağını öngörüyor.

Çin ve Avrupa zirvede

Çin ve Avrupa bölgelerinin her birinde 2,5 milyon adetlik satış rakamına ulaşılacak ve toplam otomobil pazarında yüzde 47’lik payı olan bu iki bölgenin elektrikli araç pazarındaki payları ise yüzde 85’e yükselecek.

Analizde ilk yarıda Çin’de 900 bin adetlik tam elektrikli araç satışı gerçekleştiğine dikkat çekilirken, bunda teşvik politikasının iki yıl uzatılması ile birlikte ülkedeki elektrikli araç pazarındaki çeşitliliğin de etkili olduğuna dikkat çekildi.

ABD’deki artış yavaş

Analizde verilen bilgilere göre ilk yarı yılda ülkede 5 bin dolarlık fiyata sahip olan Wuling firmasının Hongguang Mini modeli 180 bin, bundan dokuz kat pahalı olan Tesla’nın Model 3 ve Model Y araçları 161 bin adetlik satış rakamlarına ulaştı.

Kuruluşa göre aynı dönemde ABD’de ise elektrikli araçların halen lüks segmentte olmaları nedeni ile yalnızca yüzde 1,4 oranında artış ile 270 bin düzeyinde elektrikli araç satışı gerçekleşti.

WoodMackenzie 2050 yılına kadar dünyada satılan tüm araçların yüzde 55’inin elektrikli olacağını ve bu tarihte toplamda 700 milyon elektrikli araç rakamına ulaşılacağını öngörüyor.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) verilerine göre 2021’nin ilk yarısında 894 tam elektrikli, 11.851 adet de hibrid otomobil satıldı. Bir önceki yılın ilk yarısında ise 173 adet tam elektrikli 4.698 adet de hibrid otomobil satılmıştı.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.