DünyaManşet

‘Bu şekilde devam edemez’: Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye anketi

0

Avrupa Parlementosu’nun (AP) en büyük grubu olan muhafazakarlar, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine yönelik kamuoyu anketi yaptırdı. Çoğunluk, Türkiye’nin AB üyesi olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasının önemli olduğu görüşünde.

AP’deki en büyük grup olan muhafazakar Avrupa Halk Partisi’nin (EVP) yaptırdığı kamuoyu anketine katılanların büyük bölümü, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkıyor.

​Müzakerelerin sonlandırılmasını istiyorlar

Deutsche Welle’nin Bild gazetesinden habere göre, dokuz AB ülkesinde yapılan ankete katılanlar, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiği görüşünde. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 77’i Türkiye’nin AB’ye tam üye olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasını önemli buluyor.

Almanya ve Hollanda başı çekiyor

Türkiye’nin AB üyesi olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasından yana olan ülkelerin başında ise son dönem Türkiye’yle siyasi kriz yaşayan Almanya ve Hollanda oldu. Almanya’da anket katılımcılarının yüzde 86’sı, Hollanda’da ise yüzde 84’ü Türkiye’nin AB üyesi olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasına yönelik ‘önemli’ ve ‘çok önemli’ yanıtını verdi.

Oranın en düşük olduğu ülke ise, yüzde 60’la İspanya oldu.

“Bu şekilde devam edemez”

Anketin sonuçlarını değerlendiren EVP Grup Başkanı Manfred Weber, “Avrupalılar, siyasetten Türkiye ile yürütülen müzakerelerde son noktanın koyulmasını bekliyor. Özellikle de olanlardan sonra bu şekilde devam edemez” şeklinde konuştu.

AP’nin en büyük grubu olan muhafazakar EVP, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasından yana. EVP Başkanı Manfred Weber daha önce de tarih vererek, müzakerelerin Haziran ayında düzenlenecek AB hükümet ve devlet başkanları toplantısında sonlandırılması gerektiğini ifade etmişti.

Avrupa Halk Partisi’nin kamuoyu anketi, Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, İsveç ve İspanya olmak üzere dokuz ülkede yapıldı. Her ülkede ankete bin kişi katıldı.

Anket katılımcılarına, Türkiye’nin AB’ye tam üye olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasının ne kadar önemli buldukları soruldu.

(DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.