DünyaEmekManşet

Brezilya’da ‘Evsiz İşçiler’ borsayı işgal etti

0

Brezilya’da Evsiz İşçiler Hareketi (MTST), Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal etti. İşçiler, ellerindeki hayvan kemikleriyle ülkedeki açlığı ve hayat pahalılığını protesto etti.

MTST’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şirketlerin açlıktan ölen insanlar üzerinden kâr elde etmesi eleştirildi:

“Spekülasyonun ve sosyal eşitsizliğin en büyük sembolü olan Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal ediyoruz. Şirketler kar ederken, insanlar açlıktan ölüyor. İş giderek daha güvencesiz hale geliyor. Başkan Bolsonaro’yu elinde tutanlar var. Onlar piyasanın sahipleri.”

Covid-19 pandemisiyle birlikte bankların kârını rekor seviyelere ulaştırdığını söyleyen MTST, bu süreç içerisinde 42 yeni milyarderin ortaya çıktığını vurguladı; buna karşın ülkede milyonlarca kişinin sadece güvensiz gıdalara ulaşabildiğini ve 211 milyonluk Brezilya’da 16 milyondan fazla insanın açlık sınırının altında yaşadığını aktardı.

Hareketin liderlerinden Debora Pereira, güvensiz gıdalardan ve açlıktan neredeyse 100 milyon Brezilya yurttaşının etkilendiğini söyledi. Her gün milyarderlerin borsada milyar dolarlarla oynamalarını eleştiren Pereira, ekonominin bu şekilde işleyişinin nüfusun büyük bir kesimini, özellikle alt sınıfları dışladığını kaydetti.

Eylemciler üzerinde ‘Açlık’ yazan Brezilya bayrağı ve hayvan kemikleriyle yoksulluğu protesto etti.

Borsa binasına giren protestocular ülkenin sağcı ve neoliberal ekonomi yanlısı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro‘yu eleştiren dövizler taşıdı:

‘Senin hareketlerin bizim sefaletimizi finanse ediyor’, ‘Her şey pahalı ve her şey Bolsonaro’nun suçu’, ‘Brezilya’da 19 milyon açlıktan ölürken ülkenin 42 yeni multimilyoneri var’, ‘Bizim açlığımızla zenginleşiyor’.

Pandemi işsizlik ve yoksulluğu artırdı

Brezilya’da hali hazırda yaşanan sert ekonomik eşitsizlik, pandemiyle birlikte çok daha şiddetlenerek arttı. Covid-19 nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 590 bin kişinin vefat ettiği Brezilya’da salgın boyunca 15 milyon kişi işsiz kaldı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.