DünyaManşet

Boris Johnson’ın ‘parlamentoyu askıya alma’ kararı Yüksek Mahkeme’den döndü

0

Birleşik Krallık’ta Yüksek Mahkeme, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu beş hafta süreyle askıya alma kararını hukuka aykırı buldu.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, Başbakan Boris Jonshon’ın parlamentoyu beş hafta süreyle askı alma kararının hukuka uygun olmadığını, Johnson’un  “makul gerekçe olmadan Parlamento’nun anayasal işlevilerini yerine getirmesini engellediğini” belirtti.

BBC, kararın 11 yargıç tarafından oybirliğiyle alındığını bildirdi.

Hükümet askıya alma kararının yargı alanına girmediğini ifade ederken, muhalifler, Johnson’ın 14 Ekim’e kadar parlamentoyu askıya alma kararının hukuki olmadığını ve Başbakan’ın Brexit planlarına yönelik parlamento denetimini sınırlamayı amaçladığını söylüyor.

Ülkenin Avrupa Birliği‘nden çıkışını (Brexit) düzenleyen bir anlaşma için tanınan süre 31 Ekim’de doluyor. Başbakan Johnson, bu tarihe kadar AB ile anlaşmaya varılmamış olsa bile ABD’den ek süre istemeyeceğini, Birleşik Krallık’ın anlaşmasız AB’den ayrılacağını söylüyor.

Bu tarihe çok az bir süre kala Parlamento’nun adet olduğundan çok daha uzun bir süre kapatılması kararı muhalefet partileri, hatta iktidardaki Muhafazakar Parti’nin kendi içinden eleştiler almıştı. Başbakanın parlamentoyu askıya alma kararına karşı İngiltere ve İskoçya’da dava açılmış, Londra‘daki mahkeme bu kararın hukukun alanına girmediğini ifade ederken, İskoçya’daki mahkeme, kararın “Parlamentonun denetimini engelleme amaçlı” olduğunu belirterek hukuka aykırı bulmuştu.

Yüksek Mahkeme geçen hafta, bu kararlara itiraz eden tarafların argümanlarını dinlemişti.  Hükümet, Yüksek Mahkeme’nin “kararına uyacağını” açıklamış; ancak Birleşmiş Mİlletler İklim Zirvesi için New York‘a giden Johnson, mahkeme kararının aleyhine olması durumunda Parlamentoyu ikinci kez askıya alma girişiminde bulunma ihtimalini reddetmemişti.

Parlamentoyu askıya alma kararı 10 Eylül’de uygulamaya konmadan önce, muhalefet partileri ile Muhafazakar Parti’den 20’yi aşkın milletvekilinin girişimiyle AB’den anlaşmasız ayrılmanın önünü kesen bir yasa çıkarıldı. Buna göre, Başbakan Johnson 17 Ekim’deki AB zirvesinden anlaşma ile dönmezse AB’den Brexit için üç aylık bir erteleme istemesi gerekecek. Ancak Johnson erteleme ihtimalini sürekli reddediyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.