Manşetİklim Krizi

BM: İklim göçmenleri evlerine döndürülmeye zorlanamaz

0

Birleşmiş Milletler (BM), iklim krizi sonucunda ülkesinden göç edenlerin tekrar ülkelerine dönmeye zorlanamayacağına dair emsal bir karara imza attı. Bağlayıcı olmayan bu karar, sığınmacıları iklim nedeniyle hayatlarının risk altında olduğu bölgelere geri göndermeyi düşünen ülkelere yönelik bir uyarı niteliği taşıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre karar, Kiribati’deki evi yükselen deniz seviyesi nedeniyle tehdit altında olan Ioane Teitiota’nın başvurusu sonucu alındı. Teitiota 2013’te Yeni Zelanda’dan sığınma talep etmişti.

Başvuru reddedildi

Birlemiş Milletler kararında Teitiota’nın başvurusunu reddetti. BM, Teitiota’nın başvurusunu reddetme gerekçesi olarak Teitiota’nın ve ailesinin Kiribati’de tehdit altında olmamasını gösterdi. BM, öylesi bir durumda olanların ise iklim nedeniyle sığınma hakkı bulunduğuna karar verdi.

Kiribati çevre bölgelerdeki adalar gibi iklim krizinin etkilerini yaşamaya başladı.

BM, ülkesine gönderilmesi durumunda hayatı iklim krizi yüzünden tehlike altına girecek kişileri geri göndermenin “İnsan haklarının ihlal edilmesine zemin hazırlayabileceğini” vurguladı ve ekledi: “Bütün bir ülkenin su altında kalmasının yaratacağı risk o kadar büyük ki, bir ülke suya tamamen gömülürken o ülkede onurlu bir hayat sürme hakkı olmayabilir.”

Teitiota: Ölmekten korkuyorum

Teitiota, BM İnsan Hakları Komitesi’ne yaptığı savunmada Güney Tarawa adasında yaşadığını, 1947’de 1.641 nüfusu olan bu adanın 2010’da, çevredeki diğer adaların yaşanamaz hale gelmesiyle gerçekleşen göçler sonucu 50 bin kişiye ev sahipliği yaptığını anlatmış ve bunun toplumsal ilişkilerde gerginliğe, şiddete yol açtığını belirtmişti.

Adanın önümüzdeki 10-15 yıl içinde yaşanılmaz hale geleceğini söyleyen Teitiota, 2015’te BBC konuşmuş ve “Benim durumum savaştan kaçan insanlar gibi. Onlar da ölmekten korkuyor, ben de aynı şeyden korkuyorum” demişti.

Fakat Yeni Zelanda yargısı bu iddiayı reddetti. BM de bu kararı onayladı. BM İnsan Hakları Komitesi kararda şu ifadeleri kullandı: “Teitiota’nın dediği gibi 10-15 yıl içinde Kiribati yaşanamaz hale gelme tehlikesiyle karşı karşıya olabilir fakat bu süre Kiribati’nin bu gidişatı geri çevirmesine, uluslararası toplumun yardımıyla kendini korumasına ve gerektiğinde de insanları farklı bölgelere yerleştirmesine olanak sağlayacaktır.”

140 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalabilir

2018’de Dünya Bankası, iklim değişikliği nedeniyle Güney Asya, Sahra Altı Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde 140 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.