ManşetTürkiye

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Türkiye seçilemedi

0
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

BM Güvenlik Konseyi’nin on geçici üyesinin beşinin değişimi için yapılan oylamada İspanya ile birlikte üçüncü tura kalan Türkiye seçilemedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Oy kaygısıyla ilkemizden, duruşumuzdan vazgeçemeyiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) 2015-2016 yıllarında görev yapacak geçici beş üye için BM Genel Kurulu’nda seçim yapıldı. 193 üyesi olan BMGK’da Venezuela 181, Malezya 187, Angola 190, Yeni Zelanda 145 oy aldı.

Türkiye ve İspanya yeterli oyu alamadığı için önce ikinci turda yarıştı. İkinci turda Türkiye 73, İspanya 120 oy aldı. İki ülke yine yeterli oya ulaşamayınca seçim üçüncü tura kaldı ve burada kazanan taraf 132 oyla İspanya oldu. Türkiye 60 oy aldı.

Yeni Zelanda en son 1993-1994, İspanya ise 2003-2004 yıllarında BM Güvenlik Konseyi’nde yer almıştı.

Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg’un görev süreleri dolmuştu.

Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu olan BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi, on geçici üyesi bulunuyor. Her yıl geçici üyelerden beşi değiştiriliyor.

Türkiye’nin seçilememesini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM’nin önemli bir üyesi olduğunu ve önemli inisiyatiflerin öncülüğünü yaptığını söyledi, “Burada bugün seçilemedik diye buradaki sorumluluklarımızdan da katkılarımızdan da vazgeçemeyiz” dedi. Çavuşoğlu, ilk turdan sonraki oylamaların konjonktürel gelişmelere bağlı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin dış politikalarında bağımsız hareket etmesinden hoşnut olanların yanı sıra rahatsız olanların da olduğunu belirterek, “Bize oy verirken bundan dolayı oy vereceğini söyleyen çok sayıda ülke vardı” dedi.

“İlkesel duruşumuzdan dolayı rahatsız olanlar olabilir. Ama her zaman olduğu gibi bizim tutumumuzun belli bir zaman geçtikten sonra ne kadar haklı olduğunu itiraf edenler de oluyor. İlerde de böyle olacaktır. Dolayısıyla biz oy kaygısıyla, bazı ilkemizden, tutumumuzdan, duruşumuzdan da vazgeçemeyiz. Bizden beklentisi olan ülkelerin sesi ve vicdanı olmaya devam edeceğiz.”

BMGK’da Filistin için de olmayı istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Biz isterdik ki BMGK’da 9 oyu yakalayalım ve Filistin’li kardeşlerimizi rahatlatalım ama bunun da maalesef göz önünde tutulmadığı görülüyor bazı ülkeler tarafından. Neticede biz Filistinli kardeşlerimizi yalnız mı bırakacağız? Hayır. Onlara da her türlü platformda BM başta olmak üzere desteğimizi vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.