DünyaManşet

Birleşik Krallık’ta İşçi Partisi’nden radikal reform önerisi: Merkeziyetçiliğe son verilsin, Lordlar Kamarası lağvedilsin

0

Birleşik Krallık‘ta ana muhalefetteki İşçi Partisi, iktidara gelmesi halinde ülkenin siyasi sisteminde köklü değişiklik öngören anayasal reform raporunu kamuoyuna açıkladı.

Leeds‘te, parti lideri Keir Starmer ile birlikte önerdikleri reform paketini açıklayan  eski başbakanlardan Gordon Brown, İşçi Partisi’nin bir sonraki hükümeti kurmaya hazır olduğunu söyleyerek, “İşçi Partisi 100 yıllık merkeziyetçiliği bir kenara atıyor” dedi.

BBC‘nin aktardığına göre, Starmer’in isteği üzerine, İşçi Partisi’nin iktidara geldiğinde izleyeceği programa şekil verecek anayasal reform raporu için Brown, iki yıldır çalışıyordu.

Hazırlanan 40 reform önerisi arasında, kesin takvim belirtilmese de, Lordlar Kamarası’nın lağvedilmesi ve yerine daha demokratik yeni bir üst meclis oluşturulması bulunuyor.

Brown, yeni bir hükümet yapılanmasına da ihtiyaç olduğunu, merkezin kendi kendine her türlü kararı alıp uygulamasına bir son verileceğini söyledi.

Gordon Brown ve Keir Starmer

Gordon Brown ve Keir Starmer.

Raporda, “her türlü yetkinin aşırı düzeyde Londra’daki parlamento ve hükümetin elinde bulunmasının, büyüme ve refahın ülkenin tamamına götürülmesine engel olduğu” ve “kısır bir döngü” yarattığı belirtiliyor. Merkezden yerel yönetimlere çok ciddi ekonomik-siyasi yetki ve kaynak devri öneriliyor.

Yetki ve kaynak devriyle beraber ülkenin farklı yerlerinde farklı ekonomik faaliyetlerin güçleneceğini ve ülke çapında 288 “büyüme motoru” oluşacağını kaydeden Brown amacın “bütün halkın potansiyellerini geliştirmesini sağlamak” olduğunu kaydetti.

Kendisi de İskoçyalı bir politikacı olan Gordon Brown raporu açıklarken ayrıca İskoçya’nın bağımsızlığı konusuna da girdi ve İşçi Partisi hükümeti döneminde İskoçya’nın tercihinin “Mevcut durum ya da bağımsızlık” olmayacağını söyledi. Brown, “Önerilerimiz Birleşik Krallık içinde İskoçya’nın çıkarına değişiklikler öngörüyor” dedi.

Starmer ve Brown tarafından açıklanan rapordaki öneriler, parti manifestosuna, ancak partinin danışma ve karar organlarının onayı sonrası girecek.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.