DünyaHayvan HaklarıManşet

Birleşik Krallık’ta hayvan dernekleri yılbaşı öncesi uyardı: Havai fişekler hayvanları korkutuyor

0

Birleşik Krallık’taki Hayvanlara Yönelik Zulmü Önleme Kraliyet Derneği (RSPCA) bu yıl ilk defa özellikle havai fişekler için ekim ayında bir çevrimiçi raporlama yaptı.

Dernek, raporlamanın yapıldığı tarihten beri havai fişeklerle ilgili 10 bin 694 olay ihbarı aldı ve ihbarlardan yüzde 96’sı, komşuları önceden uyarıda bulunmadan havai fişek patlattığı için hayvanların korktuğunu söyledi.

‘Onlarda stres yaratan bir durum olabilir’

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre, RSPCA’nın kampanya yöneticisi Carrie Stones, ideal olanın insanların havai fişek kullanmamaları olduğunu, ancak kullanacaklarsa da düşük gürültülü seçenekleri tercih etmelerini ve komşularını olası bir plandan haberdar etmelerini istediklerini kaydetti.

Bu ihbarların yüzde 87’si köpekler, yüzde 22’si kediler, yüzde 7’si küçük tüylüler ve yüzde 6’sı atlar için oluşturdu.

Bu yıl havai fişekler nedeniyle birçok üzücü hikaye duyduklarını kaydeden Carrie Stones, “Bir köpeğin paniğe kapılacağı, korkup kaçmasına neden olacağı olaylara neden olabilir ya da evdeyse köşede oturup somurtarak salya akıtabilir. Bu onlarda stres yaratan bir durum olabilir” dedi.

Yaban hayvanları da etkileniyor

Kasım ayında da, ülkenin güneybatısındaki Wiltshire kontluğundaki RSPCA Oak and Furrows adlı Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi, hemen yanında havai fişekler atılan korkmuş bir geyiğin bir tarlada daireler çizerek koştuğu haberini aldı.

Kurumun müdür yardımcısı Anj Saunders, “Geyik, havai fişekler onu korkuttuğu için panik içinde daireler çizerek koşarken bulundu. Kafasını bir çite sıkıştırmıştı. Çiti de kendisiyle birlikte sürüklemişti. Şoktan kör olmuştu. Ayrıca her iki boynuzunu da sökmüştü” dedi.

Fotoğraf: RSPCA

Geyik, hayır kurumunun hayvan bakıcıları ve veterinerlerinin çabalarına rağmen, birkaç hafta sonra hayatını kaybetti.

Saunders, “Hayvanlara bakan bizler için havai fişeklerin ve özellikle de tamamen sorumsuzca hayvanların yanına fırlatılanların etkilerini görmek çok can sıkıcı” ifadelerini kullandı.

Kısıtlamalar sonrası havai fişek kullanımı arttı

Cheltenham Hayvan Barınağı, kullanılan havai fişeklerin hayvanlara, “savaş bölgesinde” gibi hissettirebileceğini söyledi.

Cheltenham Hayvan Barınağı ve RSPCA, havai fişek gösterilerinin sayısındaki hızlı artışın, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle iptal edilen organizasyonlardan kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Yardım kuruluşunun Hayvan Davranışları Uzmanı Rosie Taylor-Trigg, “İnsanlar evlerinde gösteri yaparken, birden fazla hayvanı korkutuyor: Vahşi yaşam ve evcil hayvanlar. Ayrıca güzel hayvanınızın büyük bir stres altında olduğunu görüyorsunuz; kendisine de zarar veriyor kürkünü ısırıyor… Bunda insan etkisi var ve büyük bir sorun” açıklamasında bulundu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.