DünyaManşet

Birleşik Krallık’ın AB ile bağları resmen son buldu

0
İngiltere, İskoçya ve Galler’den oluşan Birleşik Krallık‘ın (UK) Avrupa Birliği (AB) ile birlik üyeliğine dayanan bağları, Brexit sürecinin başlamasından bir yıl sonra, fiilen sona erdi.
 
2021’e girilen gece yarısı,  27 ülkeli AB ile UK arasında, ticari, hukuki ve güvenliğe ilişkin konularda yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi.
 
BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Başbakan Boris Johnson ile AB yetkilileri, ticaret anlaşmasında son anda vardıkları uzlaşmayla, ekonomik olarak birçok kesimi zorlayacak vergileri devre dışı bırakmıştı. Ancak bu anlaşmaya rağmen yeni dönemde seyahat, göç, ticaret, güvenlik ve çalışma yasalarına yönelik birçok ciddi değişiklik gerçekleşecek.
 

Neler değişti?

Gece yarısı devreye giren değişiklikler şöyle: 
 
  • Birleşik Krallık ile AB arasındaki serbest dolaşım hakkı sona erecek. Bunun yerine UK’nin “puan bazlı” göçmenlik yasaları yürürlüğe girdi.
  • UK’de yerleşik kişilerin Avrupa Birliği’nde 90 günden fazla süre kalmak için vize almaları gerekecek.
  • Gümrükten muaf (duty-free) alışveriş geri dönüyor. Avrupa’dan  geri dönenlerin 42 litre bira, 18 litre şarap, dört litre damıtılmış içki ve 200 sigaraya kadar vergisiz alışveriş yapma hakkı olacak.
  • Birleşik Krallık’ta yerleşmek isteyen AB vatandaşları da (İrlanda Cumhuriyeti’ndekiler hariç) herkese uygulanan puan bazlı göçmenlik düzenlemesine tabi tutulacak.
  • İngiliz polisinin AB’nin suç, parmak izi ve aranan kişiler veritabanlarına anlık erişimi olmayacak.
  • İngiltere, İskoçya ve Galler’deki tüccarların AB ile iş yaparken daha fazla belge hazırlaması gerekecek.

Birleşik Krallık’ın geri kalanından farklı olarak Kuzey İrlanda, AB yasalarından bazılarını sürdürecek. Bunun nedeni Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki “görünmez” sınırın varlığını sürdürecek olması.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.