COP26İklim KriziManşet

Birleşik Krallık COP26’ya katılacak delegelere Covid-19 aşısı yapmayı planlıyor

0

Birleşik Krallık hükümeti Glasgow’da kasım ayında gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) katılacak delegelere Covid-19 aşısı sağlamayı planladığını duyurdu.

Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin katıldığı konferansın koronavirüs pandemisi sırasında güvenli bir şekilde nasıl yapılacağı bir süredir tartışma konusu olmuştu.

Climate Home News’in aktardığına göre hükümetten yapılan açıklamada “Daha fazla temsilcinin güvenli bir şekilde katılmasını sağlamak için aşıya erişimi olmayan akredite delegelere aşı sağlamak için çalışacağız” denildi. Açıklamada BM ve ortaklarla bu teklifi sunmak için birlikte çalıştıkları belirtildi.

Aşıya erişim eşitsizliği

Birleşmiş Milletler nisan ayında gelişmiş ülkelerde dört kişiden birinin aşı olduğu ancak düşük gelirli ülkelerde bu oranın 500 kişide bir şeklinde olduğunu duyurmuştu. Oxfam araştırmasına göre şu anki ilerleyişte dünyadaki herkesi aşılamak 57 yıl sürecek.

Politico tarafından ulusal COP26 delegasyonlarıyla ilgili yapılan bir ankette ise zengin ülkelerin temsilcilerinin kasım ayına kadar aşılanabileceği ancak düşük gelirli ülkelerin üçte birinin bunu yapacak kapasitede olmadığı ortaya çıkmıştı.

Greta’dan protesto

Koronavirüs aşılarındaki küresel adaletsizliğe daha önce de dikkat çeken İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, bu durumu protesto etmek için COP26’ya katılmayacağını açıklamıştı.

18 yaşındaki Thunberg bu kararına gerekçe olarak koronavirüs aşılarının eşitsiz dağıtımı sonucu yoksul ülkelerin zirveye katılamayacak olmasını göstermişti.

More in COP26

You may also like

Comments

Comments are closed.