DünyaManşet

Birleşik Krallık 2. Elizabeth’i uğurluyor

0

8 Eylül’de yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybeden Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth için, ölümünden 11 gün sonra Londra’nın merkezindeki Westminster Abbey Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi.  Töreni, Westminster Kilisesi’nin rahibi David Hoyle yönetti.

2. Elizabeth’in naaşı, hayatını kaybettiği İskoçya’dan başlayarak ülkenin pek çok yerinde halkın ziyaretine açılmış; 24 saate varan uzun kuyruklar oluşturan halk büyük kalabalıklar halinde kraliçesine veda etmişti.

Kraliçe’nin tabutu Westminster Salonu’ndan çıkarak, resmi cenaze törenin yapılacağı Westminster Kilisesi’ne top arabası üzerinde taşınarak getirildi. Tabuta Kraliçe’nin çocukları Kral 3. Charles, Prenses Anne, Prens Andrew ve Prens Edward eşlik etti. Onların ardından da Prens William ve Harry de dahil olmak üzere torunları yürüdü.

Dünya genelinden çok sayıda üst düzey devlet yetkilisinin yer aldığı, yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla düzenlenen tören saat 13.00’da başladı.

Başbakan Liz Truss ve İngiliz Uluslar Topluluğu Genel Sekreteri Patricia Scotland’ın da yer aldığı törende kutsal metinlerden okumalar yapıldı.

Törene, ABD Başkanı Joe Biden ile eşi Jill Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500’e yakın dünya lideri ve üst düzey isim katıldı.

Cenaze töreninde, Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.

Kraliçe 2. Elizabeth’in cenazesine katılacak liderlere: Özel jetle gelmeyin, tören alanına otobüsle gidin!

Ülke genelinde iki dakikalık saygı duruşu

Westminster Abbey Kilisesi’ndeki töreninin ardından, ülke genelinde iki dakikalık saygı duruşu yapıldı ve ardından Hanehalkı Süvarileri tarafından trompetlerle ‘Son Mesaj’ isimli eser çalındı.

Törenin ardından Kraliçe Elizabeth’in tabutu, Hyde Park’ın girişindeki Wellington Arch’a ve oradan da defnedileceği Windsor’a götürülecek.

Windsor Kalesi’ne getirilecek Kraliçe’nin naaşı, kaledeki St. George Şapeli’ne nakledilecek ve özel aile töreniyle defin işlemi gerçekleştirilecek.

Kraliçe 2. Elizabeth Birleşik Krallık tarihinde, tahtta en uzun kalan hükümdar ünvanını taşıyordu.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.