İklim KriziManşetYerel

Bir zamanlar ‘deniz gibi’ olan Avlan Gölü kurumaya yüz tuttu

0
Fotoğraf: Mustafa Çiftçi-AA

Antalya‘nın Elmalı ilçesinde bulunan 850 hektarlık Avlan Gölü, kuraklığın pençesinde. Kurumak üzere olan gölün üzerinde hayvanlar otluyor.

Bir zamanlar göçmen kuşların uğrak noktası olan gölde, “Göle girmek tehlikeli ve yasaktır” levhası da kurak bölgede kaldı, artık girecek bir göl bulunmuyor.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Gökoğlu, Avlan Gölü’nün 1972-1976 döneminde tarım alanı oluşturmak amacıyla tahliye kanalları oluşturularak kurutulduğunu söyledi.

Göl kurutulduktan sonra yapılan yanlışın farkına varıldığını ve 1990’lı yıllarda gölün yeniden oluşturulması için çalışmalara başlandığını anlatan Gökoğlu, bu sefer de yağışların azaldığını, yer altı sularının da sondajlarla çekilince gölün giderek eski özelliğini kaybetmeye başladığını dile getirdi.

Gölde şu anda birkaç dönüm sulak alanın kaldığını belirten Gökoğlu, şunları söyledi: “Biyolojik çeşitlilik açısından gölün kurumaya yüz tutması çok üzücü. Göl, bölgede lokal bir iklim oluşturduğu için önemliydi. Hem iklim hem kuşlar hem de balıklar için önemli olan gölde suyun azalması iyi olmadı. Göl hacmi daraldıkça oksijen düştü, kirlilik arttı. Dolayısıyla alg çoğalmaları oldu. Bu nedenle balık ölümleri görüldü.”

Gökoğlu, suyun azalmasının bölgedeki sedir ormanlarını da olumsuz etkilediğini dile getirdi.

‘2014’te gölden tarlalara su taşmıştı’

Göl kenarındaki Karamık Mahallesi Muhtarı Cahit Türe ise mayıstan bu yana göle akan su kaynağının olmadığını söyledi.

Kuraklık nedeniyle suyun çok erken çekildiğine dikkati çeken Türe “Avlan’da yüzlerce kilo balık telef oldu. Şu anda neredeyse hiç su yok. İçler acısı bir durum. 2014 yılında bu göl tamamen doluydu hatta tarlalara su taştı ve suyu Finike Ovası‘na tahliye etmek zorunda kalmıştık. Gölün altında su kaçağına neden olan düdenler vardı, onlar da kapatıldı. Yağışlar tekrar eskisi gibi olursa göldeki su seviyesi artacaktır” diye konuştu.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.