LGBTİ+Manşet

Bir gecede dört transfobik saldırı

0

İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de 2 Mayıs Cumartesi gecesi 4 trans saldırıya uğradı.

52

Kaos GL’nin haberine göre il il saldırılar şu şekilde meydana geldi.

İstanbul

Şişli’de Gülşen adlı bir trans seks işçisi, arkadaşlarının iddialarına göre iki eski erkek müşterisi tarafından evinde bıçak ve şişle saldırıya uğradı. Şişli Etfal Hastanesi’nde uzun bir ameliyattan sonra yoğun bakıma alınan Gülşen’in yoğun bakımdan çıktığı bildirildi.

Gülşen ile dayanışma için hastaneye gidenler, Pazar sabahı 06.00 sularında bir başka trans seks işçisinin kurşunlandığını belirtti. Kadının durumunun iyi olduğu ifade edildi.

İzmir

Rüya adlı bir trans kadın, kimliği belirsiz kişiler tarafından sırtından bıçaklandı. Durumunun ağır olduğu belirtildi.

Kocaeli

Gebze’de yeni taşındaki evde yaşayan üç trans seks işçisi, bir müşterinin silahlı saldırısına uğradı. Kadınlardan biri bacağından yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

İzmir’de saldırılara karşı basın açıklaması

İzmir’de transfobi karşıtları dün Azra Has Sokağı’nda buluşup saldırıları protesto etti. “Trans cezaevleri için ellerini sıvayan devlet, nefret saldırılarına karşı acil önlem almalı” denilen basın açıklamasında LGBTİ’lerin yaşam hakkının ihlal edildiğinin altı çizildi.

Eyleme İzmir LGBTİ İnisiyatifi, Eğitim-Sen 2 no’lu LGBTİ Komisyonu, Ahura LGBTİ İnisiyatifi, LeGeBİT, HDK İzmir LGBTİ Komisyonu, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, Dokuz Eylül Eşit Şerit, SDP LGBTİ komisyonu, Anarşist Komünist İnisiyatif, Kampüs Cadıları, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi, Liseli Kıvılcım, Egitim-Sen 1 ve 3 no’lu şubeler ve anarşistler katıldı.

Ankara: Transfobi öldürür

Ankara’da Pembe Hayat Derneği de bugün saat 19.00’da Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Anıtı Önü’nde bir basın açıklaması yapacak.

(Kaos GL)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.