DünyaManşet

Berlin’de sağ popülist AfD, Merkel’in partisi CDU’yu geride bıraktı

0

Almanya’da Mecklenburg-Vorpommern eyalet seçimlerinde sağ popülist AfD, Merkel’in partisi CDU’yu geride bırakarak ikinci parti oldu. Hristiyan Birlik partileri içinde alınan yenilginin sorumlusu olarak Merkel’e işaret ediliyor.

Mecklenburg-Vorpommern’deki eyalet seçimlerinde zafer Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oldu. Ancak seçimin asıl galibi olarak oy oranında sıçrama yaparak ikinci sıraya yerleşen sağ popülist parti Almanya için Alternatif (AfD) gösteriliyor. AfD, Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik’i (CDU) geride bıraktı.

25

Geçici resmi sonuçlara göre SPD oyların yüzde 30,6’sını alarak seçimden zaferle çıktı. AfD ise oyların yüzde 20,8’ini alarak ikinci parti oldu. Merkel’in partisi CDU oyların yüzde 19’unu, Sol Parti ise yüzde 13,2’sini alırken, yüzde 4,8 oy alan Yeşiller Partisi ve yüzde 3 oy alan aşırı sağcı NPD ise meclis dışı kaldı.

Seçim sonuçlarına göre eyalet meclisine giren SPD 26, AfD 18, CDU 16 ve Sol Parti ise 16 sandalye ile mecliste temsil edilecek. Beş yıl önceki seçim sonuçlarına göre eyalet meclisinde temsil edilen tüm partiler oy kaybetti. Seçimlere katılım oranının yüzde 61,6 olduğu, bu oranın 2011 yılına göre yüzde 10,1 daha yüksek olduğu belirtildi.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.