DünyaManşet

Belucistan’da 81 ölü: Kurtarma ekibi ve gazeteciler de saldırı kurbanı

0

Pakistan’da Belucistan eyaletinin yönetim merkezi Ketta’da meydana gelen bir dizi saldırıda 81 kişi öldü. Olaydan sonra Belucistan’da üç günlük yas ilan edildi.

En büyük can kaybı, Ketta’daki bir bilardo salonunu hedef alan çifte saldırıda meydana geldi; olayda 81 kişi öldü, 120’yi aşkın insan da yaralandı. Ölenler arasında en az iki gazeteci ve 4 yardım görevlisiyle en az 5 polisin bulunduğu belirtiliyor.

Bilardo salonundaki ilk patlamanın ardından olay yerine yetişen kurtarma ekibi ve gazetecilerin bazıları, binanın tamamen çökmesine neden olan ikinci patlamanın kurbanı oldu.

Bombalanan bölge çoğunlukla Şiilerin yaşadığı bir bölge ve mezhep ayrılığına dayalı militan grup Laşkari Cengi saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Ketta’da bir pazar yerini hedef alan daha önceki bir bombalı saldırıda ise 11 kişi can verdi, 27 kişi yaralandı.

Bu saldırının sorumluluğunu ise Birleşik Beluci Ordusu adlı militan grup üstlendi.

İlk saldırının yaya olarak bilardo salonuna giden bir intihar bombacısı tarafından düzenlendiği, ikinci saldırının ise patlayıcı yerleştirilmiş bir otomobille gerçekleştirildiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Akbar Durrani, AFP ajansına yaptığı açıklamada ölen ve yaralananların çoğunun Şiiler olduğunu ve verilen kayıpların artabileceğini söyledi.

Dün Pakistan’ın kuzeybatısındaki Svat vadisinde meydana gelen patlamada da en az 21 kişi ölmüş, 80’den fazla insan da yaralanmıştı.

Belucistan eyaletinde hem ayrılıkçı isyan sürüyor, hem de Sünni ve Şii gruplar arasında mezhep farkından kaynaklanan çatışmalar yaşanıyor.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.