DünyaManşet

Belarus’ta muhalifler genel greve çıkıyor

0

Belarus‘ta 26 yıldır iktidarda olan Aleksandr Lukaşenko’nun, 9 Ağustos’ta düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini yaklaşık yüzde 80 oy oranıyla ile yeniden kazandığını duyurması ve kendini seçimlerin galibi ilan etmesi üzerine başlayan protesto gösterileri sürüyor. Başkent Minsk‘te dün düzenlenen protesto gösterilerine yaklaşık beş bin kişi katıldı. Lukaşenko’yu işaret ederek “Defol” ve “İstifa” sloganları atan göstericiler, seçimlerin yenilenmesini ve siyasi tutukluların da salıverilmesini talep etti.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, protesto için kitlesel gösterilerin yanı sıra ülkede genel grev de başlatıldı. Muhalifler, ülkedeki kitlesel gösterilerin yanı sıra grevleri de yaygınlaştırmayı planlıyor. Muhalif aktivist Maria Moros, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşundaki grevler ile Lukaşenko’yu istifaya zorlamayı amaçladıklarını duyurdu. Muhalif lider Svetlana Tihanovskaya’nın seçim kampanyasını yürüten Moros, Lukaşenko’ya “geri dönüşün mümkün olmadığını göstermek” istediklerini ifade etti.

“Beni öldürmediğiniz sürece başka seçim olmayacak” sözleriyle seçimlerin yenilenmesi taleplerini reddeden Lukaşenko ise anayasa değişikliği yapılarak, yeniden seçimlere gidilmesinin mümkün olabileceği mesajını vermişti.  Lukaşenko, referandum ile yapılabilecek anayasa değişikliğinin ardından gerekirse devlet başkanlığı ile diğer önemli görevlerin bırakılmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

AB yarın Belarus için toplanıyor, yaptırımlar masada

Seçimlere hile karıştırmakla itham edilen Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’ya muhaliflerin baskısının yanı sıra uluslararası baskı da artıyor. AB devlet ve hükümet başkanlarının Belarus konusunda nasıl ilerleneceğini belirleyeceği bir  video konferans düzenleneceği açıklandı. AB, geçen Cuma düzenlenen dışişleri bakanları toplantısında Belarus’a karşı yaptırıma yeşil ışık yakmıştı.

Yarın düzenlenecek AB zirvesi öncesinde konuşan İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales Laya, Belarus’ta halka yönelik şiddetten ve seçimlerdeki usulsüzlükten sorumlu kişilere yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi. Onda Cero radyo kanalına konuşan İspanyol Bakan, yaptırımların ülkeyi ve halkı hedef almadığını, sadece seçimlerde manipülasyon ve şiddete azmettirenlere yönelik olabileceğini belirtti.

AGİT’ten arabuluculuk teklifi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) da Belarus’taki gösteriler ve seçimler sonrası meydana gelen olaylarda arabulucuk yapmayı teklif etti. Örgütün sitesinden yapılan açıklamada, AGİT dönem başkanlığını yürüten Arnavutluk’un Başbakanı Edi Rama‘nın Belarus’u ziyaret edebileceği ve Devlet Başkanı Lukaşenko ve muhalefet liderleri ile görüşebileceği belirtildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.