Ekolojiİklim KriziManşet

Bataklıklar bölgesinde kuraklığa karşı ‘karanlık bir yaşam mücadelesi’ veriliyor

0
Fotoğraf: Anadolu Ajansı/Arshad Mohammed

Irak’ın güneyindeki Zikar (Nasiriye) vilayetine bağlı ve Fırat Nehri’nden beslenen geniş bataklık alanlarda, yağışların olmaması ve artan sıcaklıklar nedeniyle kuraklık yaşanıyor.

Yaşamının önemli bölümü suya bağlı olan ve hayvancılıkla uğraşan Bataklıklar bölgesi halkı, doğa harikası sayılan bölgelerinin giderek çöl alana dönüşmesinden endişelerini dile getiriyor.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

‘Bölge yüzlerce insan için ekmek kapısı’

AA’dan Haydar Karaalp‘in aktardığına göre; Bataklıklar bölgesinde görev yapan veteriner Visam Esedi, bölgenin Arap Yarımadası‘nın en büyük bataklık bölgesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Burada manda gibi büyükbaş hayvanlar yetiştiriliyor ve bu da yüzlerce insan için ekmek kapısı demek. Ancak yağmurların azalması ve hükümetin ihmali sonucu yaşanan kuraklık, hayvancılık mesleğini ciddi oranda etkiledi ve bitirme noktasına getirdi.”

‘Karanlık bir yaşam mücadelesi’

Bölgede su yönetiminde sıkıntı yaşandığına, toprak ve hava kirliliğinin bulunduğuna dikkat çeken Esedi, hükümet tarafından plan ve projelerin hayata geçirilmemesinin Bataklıklar bölgesindeki halkı “karanlık bir yaşam” mücadelesiyle baş başa bıraktığını söyledi.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı/Arshad Mohammed

Bölge halkından manda besicisi Velid Mohan da bataklıklardaki kuraklıklardan şikayet ederek “Su zaten aşırı tuzluydu ve şu an onu da bulamıyoruz. Hayvanlarımız ölümle karşı karşıya. İlkel yöntemlerle yaptığımız havuzlarla hayvanların su ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz ama yetmiyor” diye konuştu.

‘Göç etmek zorunda kalacağız’

Kuraklıklardan dolayı hayvanlar için şehirden kayıklarla su taşıdıklarını ifade eden Mohan, devletin yardımından yoksun bırakıldıklarını dile getirerek şunları aktardı:

“Su sıkıntısından dolayı bataklıkta kuraklık hakim olacak ve hayvanlarımız da ölecek. Bizim de artık burada yaşamamız için bir nedenimiz kalmayacak, bölgemizi terk edip göç etmek zorunda kalacağız. Şehirde yaşamaya başlarsak da maddi gelirimiz ve maaşımız olmadığı için işsiz kalacağız ve açlıktan öleceğiz.”

Fotoğraf: Anadolu Ajansı/Arshad Mohammed

‘Yöre halkı buraları terk etmeye başladı’

Bataklıklarda hayvancılıkla uğraşan Rezzak Esedi ise kuraklıklardan ciddi anlamda etkilendiklerini şu sözlerle anlattı:

“Kuraklıklar, buradaki kuşların ve balıkların yaşamını da tehlikeye atıyor. Yaşanan kuraklıklardan dolayı düşük seviyede bulunan su aşırı tuzlu durumda. Karşı karşıya bulunduğumuz olumsuz şartlardan dolayı her çiftçi en az 10 ila 12 mandasını kaybetti. Yöre halkı yaşamın zorlaşmasından dolayı buraları terk etmeye başladı.”

Irak’ın güneyindeki Bataklıklar bölgesi, Orta Doğu‘nun en büyüğü olma özelliğini taşırken, Saddam rejiminin maruz bıraktığı kurutma politikası nedeniyle göç vermek zorunda kalmıştı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı/Arshad Mohammed

Rejimin devrildiği 2003 sonrası evine dönen “Bataklık Arapları” ya da “Ahvar sakinleri” diye bilinen halk, büyük öneme sahip bölgenin mevcut hükümetlerce ihmal edilmesinden şikayetçi.

Söz konusu politika nedeniyle gittikçe küçülen Basra, Meysan ve Zikar vilayetlerinin belli kısımlarını kaplayan Bataklıklar, iklim değişikliklerinden de olumsuz etkileniyor.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.