Manşetİklim Krizi

Barselona iklim acil durumu ilan etti

0

İspanya’nın en büyük ikinci şehri ve Katalonya bölgesinin başkenti olan Barselona iklim acil durumu ilan etti. Acil durum, şehrin 2030 yılına kadar seragazı emisyonlarının yüzde 50 azaltılması taahhüdünü içeriyor. Ayrıca Barselona halkının ısınan gezegene uyum sağlamasını kolaylaştıracak 100’den fazla önlem de taahhütte yer alıyor.

Colau: Retorik bir beyan değil

Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, kamuoyu bilinçlendirme kampanyasına eşlik eden bu yeni stratejinin, İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in “Bu bir tatbikat değil” sloganına dayandığını söyledi.  Colau, “Bunun retorik bir beyan olmasından öte, öncesinin ve sonrasının göz önünde bulundurulduğu bir önlemi içermesini istiyorduk” dedi.

Belediye geçtiğimiz Temmuz ayında vatandaşlara etkili bir eylemin nasıl olacağı konusunda danışılmak şartıyla, 2020 itibarıyla iklim acil durumu ilan edileceği belirtilmişti. Geçtiğimiz aylarda 200 organizasyonu temsilen yaklaşık 300 kişi, Barselona’daki hayatın daha yeşil, güvenli ve sağlıklı olması üzerine yapılan müzakerelere katıldı. Şehir yetkilileri, belediye teşkilatının tek başına sarf ettiği çabayla emisyon azaltma hedeflerine ulaşamayacağının altını çizdi.

İş birliğine ihtiyaç var

Yetkililer, bu hedeflere ulaşmak için kent sakinleri ile birlikte çok uluslu şirketlere, liman ve havaalanı gibi kentte kilit rol oynayan inşaatların operatörlerine kadar herkesin işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu da ekledi. Colau, gelecek nesillerin yararına adalet ve sürdürülebilirlik temelli yeni bir yeşil ekonomik modele doğru “yaklaşımlarda değişime” gidilmesi çağrısında bulundu.

563 milyon euro yatırım

Barselona’nın emisyonlarını 1992 seviyelerine göre 10 yıl içinde yarıya indirmek için, belediye 563 milyon euro değerinde yatırım yapmayı planlıyor. Belediye aynı zamanda bu yatırımın ek yatırımları da teşvik edeceğini umuyor.

Kentin finanse edeceği eylemler; şehrin içerisindeki özel araçların sayısını azaltmak, konutların enerji verimliliğini artırmak, daha çok yenilenebilir enerji üretmek, kapıdan kapıya atık toplama ve geri dönüşümü artırmak gibi hedefleri kapsıyor.

25 ülke acil durum ilan etti

Ocak 2020 itibariyle 25 ülke ve 1300’ün üzerinde yerel yönetim iklim acil durumu ilan etti. Acil durum ilanı, hem iklim ve ekolojik krizin öneminin sembolik olarak ilan edilmesi anlamına geliyor hem de ilan eden ülke veya şehirler belirli bir yıl içerisinde yapacaklarına dair vaatlerde bulunuyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.