ManşetTürkiye

Barolar, Genel Kurul için yeterli imzaya ulaştı, TBB olağanüstü seçime gidiyor

0

TBB Başkanı Feyzioğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki açılış törenine katılması üzerine Ankara Barosu’nun başlattığı çağrılar, yeterli sayıya ulaştı. Türkiye Barolar Birliği olağanüstü seçimli genel kurula gidiyor.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) olağanüstü seçimli genel kurula gitmesi için yeterli sayının bulunduğunu açıkladı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 52 baronun katılmadığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı‘nda yapılan adli yıl törenine katılarak tepki çekmiş, daha sonra barolar olağanüstü kurultaya gidilmesi konusunda çağrı yapmıştı.

Avukatlık Kanunu’na göre olağanüstü genel kurula gidilebilmesi için TBB Yönetim Kurulu‘nun gerekli görmesi veya en az 10 baronun yönetim kurullarının bunu talep etmesi gerekiyor.

Cihan Aydın konu hakkında Twitter’da yaptığı açıklamadı, “TBB delegelerimiz ve akabinde yönetim kurulumuz ile yaptığımız toplantılar sonucunda, TBB’ nin olağanüstü seçimli genel kurula çağrılmasına karar verilmiştir. Nihayet 10 baroyu bulduk” dedi.

Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel de, “14.10.2019 tarihli yönetim kurulu toplantımız da Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurula çağrılması kararı alınmıştır” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı Barış Pınarı Harekatı hakkındaki açıklamalarıyla da tepki çeken Feyzioğlu’nun törene katılmasının ardından ilk olarak Ankara Barosu, olağanüstü genel kurul için çağrı yapmıştı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.