EkolojiManşetYerel

Baraj sonrası inşa edilen yeni Hasankeyf’in atık suyu altı aydır baraj göletine bırakılıyor

0
Fotoğraf: MA

Devlet Su İşleri (DSİ) ile belediyenin anlaşmazlığı nedeniyle yeni Hasankeyf‘in atık sularının, baraj göletine dökülmesine altı aydır çözüm bulunamadı.

HDP’li Meclis Üyesi Zozan Şimşek, yaklaşık altı aydır yeni yapılan ilçesinin atık sularının baraj göletine karıştığını belirterek, su altında bırakılan tarihi kentin şimdi de pislik altında bırakıldığını söyledi.

Neler yaşandı?

Dicle Nehri üzerinde inşa edilen ve adı Veysel Eroğlu olarak değiştirilen Ilısu Barajı göleti nedeniyle Batman‘ın 12 bin yıllık tarihi ilçesi Hasankeyf ile birlikte 199 yerleşim yeri su altında bırakıldı.

Tarihi ilçenin sular altında bırakılması sonrası inşa edilen yeni Hasankeyf’in atık suları için DSİ Genel Müdürlüğü, 2019’da 845 bin TL bütçe ile su arıtma tesisi inşa etti.

Tesisin iki yıllık işletme maliyeti olan 2 milyon 500 bin TL ise devlet tarafından karşılandı. 1 Haziran itibariyle AKP’li Hasankeyf Belediyesi’ne devredilmesi beklenen tesis, belediyenin “bütçemiz yok” yanıtı ile ortada kaldı.  Anlaşmazlık nedeniyle tesis çalıştırılmazken, 1 Haziran’dan bu yana ilçenin tüm atık suları, baraj göletine akma devam ediyor.

Belediye giderleri karşılayamıyor

Hasankeyf Belediyesi’nin HDP’li Meclis Üyesi Zozan Şimşek, yaklaşık altı aydır yeni yapılan ilçesinin atık sularının baraj göletine karıştığını belirterek, su altında bırakılan tarihi kentin şimdi de pislik altında bırakıldığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre konunun geçen ay belediye meclisi toplantısında gündeme getirildiğini kaydeden Şimşek, belediyenin tesisin giderlerini karşılayabilecek bir durumda olmadığı, bundan dolayı tesisin teslim alınamayacağı yönünde kararın çıktığı bilgisini paylaştı.

Tesis durmuş durumda

Yaşanan anlaşmazlığın baraj göletine zararının büyük olduğunu dile getiren Şimşek, “İlçenin atık suyu 1 Haziran’dan bu yana belediyeye bırakılmış durumda. Yeterli bütçe olmaması nedeniyle belediye tesisin devrini alamıyor. Tesis durmuş durumda. Burada eğer anlaşma sağlanamazsa o kadar para harcanan tesis çöp olacak” dedi.

Yaşanan anlaşmazlığın bir an önce son erdirip tesisin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Şimşek, yeni yapılan konutlarda yaşayan insanların atık sulardan kaynaklı oluşan kokudan dolayı pencerelerini dahi açamadığını belirtti.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.