DünyaKadınManşet

Bangaldeş’te evlilik cüzdanında kadınları için artık ‘bakire’ yazmayacak

0

Bangladeş’te, evlilik cüzdanlarında kadınlar için yazılan ‘bakire’ ifadesi kaldırıyor. Yüksek Mahkeme, 1961’den bu yana kullanılan bu ifade yerine ‘evlenmemiş’ yazılmasına hükmetti. Cüzdanlarda erkekler de kadınlarla aynı şekilde ‘tanımlanacak’.

Dünyanın üçüncü en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Asya ülkesi Bangladeş’te, Müslüman kadınların hakları için ilerleme olarak görülen bir karar alındı. Müslümanların evlilik cüzdanlarında, ilk kez evlenen kadınlar için artık ‘bakire’ ifadesi kullanılmayacak. Bangladeş’te 1961’den bu yana Müslümanlara verilen evlilik cüzdanlarında, kadınlara üç seçenek sunuluyordu. Evlenen kadınlardan belgede Kumari (bakire), dul veya boşanmış olarak söz ediliyordu.

Kadın hakları örgütlerinin aşağılayıcı ve ayrımcı olduğu için 2014’te yargıya taşıdığı cüzdanlar hakkındaki karar nihayet açıklandı. Yüksek Mahkeme, ‘bakire’ ifadesinin ‘evlenmemiş’ ifadesi ile değiştirilmesine hükmetti.

Erkekler için de aynı ifadeler

Karara göre, evlilik cüzdanlarında erkeklerden de ‘evlenmemiş, dul veya boşanmış’ olarak söz edilecek. Davayı açan avukatlardan Aynun Nahar Siddiqua, “Bu, tarihi bir karar” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.