EkolojiManşet

Balıkesir’de 100 hektarlık sazlık alanının kaydı silindi

0

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan ve daha önce belediye tarafından hafriyat deposu olarak kullanılmasına yönelik tepkilerle gündeme gelen Akçay Sazlığı ve sulak alanının 100 hektarı envanterden silindi.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü envanterinde 144,75 hektar olarak yer alan sazlığın 41,67 hektara düşürüldü.

‘İmar hazırlıkları’

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yaptığı açıklamada bu işlemin bölgenin imara açılacak olmasının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Açıklamada Türkiye’nin toplamında kaydedilmiş olan 489 kuş türünün yüzde 30’una, nesli tehlike altında olan yılan balıklarına ev sahipliği yapan Akçay Sazlığı’nın tehlikede olduğu dile getirildi.

‘Kamuoyu bilgilendirilmeli’

Bu durumun “Sulak alanın 100 hektar küçültülmesi, uzun bir süredir kaçak yapılaşma ve imar tehdidi altında olan alanın kurutulup doldurularak yapılaşmaya açılacağının bir göstergesi” olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bu durum endişe verici. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve bazı diğer odakların alandaki imar ve yapılaşma niyetlerini iyice açığa çıkarmıştır. Akçay Altınkum Mahallesinde bulunan 377 dönümlük sulak alan geçtiğimiz yıl Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından “rezerv konut alanı” olarak Hazine’den bedelsiz olarak devralındı. Şimdi artık imara açma niyetlerinin yalnız 377 dönüm için değil, tüm sulak alanı kapsadığı ortaya çıkmıştır. Kamuoyu önünde ilgili kurumlara soruyoruz: Söz konusu değişiklik kim tarafından, hangi amaçla yaptırılmış ve bu değişikliğe imza atan yetkililer hangi bilimsel araştırmaya dayanarak bu kararı almıştır? Açıklamada Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü bu konuda kamuoyuna acilen bir açıklama yapmaya davet edildi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.