Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Balıkesir Pınarbaşı’nda zeytinliklerin satış ihalesi köylülerin mücadelesiyle iptal edildi

0
zeytinlik

Balıkesir‘in Edremit ilçesinde yer alan Pınarbaşı Köyü‘nde zeytinliklerin satılarak alanın imara açılması planına köylülerin verdiği tepki üzerine ihalenin iptal edileceği bildirildi.

Pınarbaşı Köyü sakinlerinin kendi elleriyle diktiği ve köyün ortak mülkiyeti olan zeytinlikler Büyükşehir Yasası’dan sonra Edremit Belediyesi’ne geçti. Belediye ise bu alanları 29 Ağustos salı günü saat 14.00’de yapılacak konut amaçlı arsa satış ihalesi ile satışa çıkardı. İhalenin yarın (29 Ağustos) Belediye Meclis salonunda yapılması bekleniyor.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada Pınarbaşı köylülerinin satışa tepki gösterdiği ve kendi elleriyle diktikleri zeytinliklerin satılmasını ve konut yapımını istemediği belirtildi.

zeytinlik

‘Leblebi dağıtır gibi ruhsat dağıtılıyor’

Köylüler tepkilerini dile getirmek için bugün (28 Ağustos) Edremit Belediyesi önünde toplandı ve ihalenin iptal edilmesini istedi. Eyleme Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Emek Partisi (EMEP) ile emek ve demokrasi örgütleri destek verdi.

Köyün muhtarı Serap Ergül tarafından okunan basın açıklamasında “Balıkesir İlimizin tüm ilçelerinde kamuya ait alanlar, müştereklerimiz sürekli satılmakta ve imara açılmakta  ve leblebi çerez dağıtır gibi inşaat ruhsatı dağıtılmaktadır. Tek bir köy, yayla, ova, vadi, dere yatağı yok ki, orası imara açılmasın. İmar rantı artık her yerde, her köşede. Edremit ilçemizde de kamusal alanlar, belediye mülkiyetine geçmiş alanlar sürekli satılmakta. Ne yazık ki Meclis kararlarının çoğu imar ve arsa satışı ile ilgili” ifadeleri kullanıldı.

Köylülerden habersiz, sorulmadan, rızaları alınmadan satılmak istenen zeytinliklerin Pınarbaşı köyünün yıllardır kullandığı müşterek alanlar olduğu belirtilen açıklamada ihtiyaç sahibi köylülerin buradan yararlandığı ifade edildi.

Alanın satılması durumunda zeytinlerin kesilerek yerine konutlar yapılacağı kaydeden Serap Ergül, bu durumun köyde betonlaşmayı artacağını ve köylülerin daha da yoksullaşacağını kaydetti. Ergül’e göre sahil kesimlerinde tanık olunan betonlaşma, köyde de, kırsalda da meydana gelecek; hava, su ve toprak kirlenecek.

zeytinlik

‘Zeytinliğin geleceğine karar verecek olan köylüdür’

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20’inci maddesinin 2’inci fıkrasının hatırlatıldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığının fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu hâlde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez.

Bu yasanın hâlâ yürürlükte olduğunu kaydeden Ergül, “İmar planları yapılırken bu izinlerin alınıp alınmadığını bilmiyoruz.  Görüyoruz ki madencilerin, enerji şirketlerinin, inşaat şirketlerinin gözü zeytinliklerdedir. Diğer yandan, iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın sonuçlarını her gün daha yakından hissediyoruz. Hayatlarımızı, tarımsal üretimimizi, sağlığımızı derinden etkileyen bu süreçte tek bir ağacın bile kesilmesine tahammülümüz yoktur” diye konuştu.       

Açıklamada “Kamu kurumlarının, belediyelerin, karar vericilerin, müştereklerimize göz koymasını, doğamızın dengesini bozmalarını ve insanımızın sağlığını bozmalarını istemiyoruz. Halkçı devletçilik ve  belediyecilik anlayışı bu olmasa gerekir” ifadeleri yer aldı ve bir köyün zeytinliğinin geleceğine karar verecek olanın köylünün kendisi olduğu vurgulandı.

zeytinlik

‘Zeytinliklerimizin idam fermanı’

Köylülerin bu girişime defalarca karşı çıktığını aktaran muhtar Serap Ergül, şunları söyledi:

“Ne yazık ki, sözümüzü dinletemedik ve Edremit yereline de sesimizi yeteri kadar duyuramadık. Kamuoyunun desteğini bekliyoruz. Pınarbaşı köylüleri olarak, bu satışı, zeytinliklerimizin idam fermanı olarak görüyoruz. Köyümüzün rant uğruna yapılaşmaya açılmasını istemiyoruz.”

Konuya ilişkin dilekçelerin Belediye Başkanlığına sunulduğunu belirten Ergül, Pınarbaşı köyü adına belediye yetkililerine bir kez daha seslenerek şunları kaydetti:

İmar rantından vazgeçin ve Köylülerimizin geçim kaynağı, doğal ve bacasız fabrika olan zeytinliklerimizin satış ihalesini iptal edin ve zeytinliklerimizi bize bırakın. Havama, suyuma, zeytinime dokunma!”

zeytinlik

‘İhale iptal edilecek’

Basın açıklamasının ardından Pınarbaşı köylüleri ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, ihalenin iptalini isteyerek Belediye Başkanlığı’na toplu dilekçe verdi. Oluşturulan bir heyet Belediye Başkan Yardımcısı Tümdeniz Çelebi ile görüştü. Çelebi, köylülerin talebini başkana ileteceğini söyledi.

Köylüler, yarın saat 12.30’da bir kez daha Belediye önünde ihalenin iptaline yönelik eylem yapmayı planlarken, Belediye Başkanı Hasan Selman Arslan’ın köylülerin taleplerini değerlendirerek, ihaleyi iptal edeceği bilgisi verildi.

‘Halka rağmen değil, halkla birlikte’

Arslan, sosyal medya platformu Twitter‘da yaptığı açıklamada yetkisine dayanarak ihaleyi iptal ettiğini doğruladı ve halkın iradesinin belirleyiciliğine vurgu yaptı. Arslan, şunları kaydetti:

“17.05.2021 tarihli Edremit Belediye Meclisi’nin Pınarbaşı Mahallesi’nden 9 adet arsa vasfındaki taşınmazın satışı ile ilgili aldığı karara istinaden, 29.08.2023 tarihinde açık ihale usulü ile satışı yapılacak taşınmazların 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 3’üncü maddesinin tarafıma verdiği yetkiyle satışını iptal ettiğimi ve ‘halka rağmen değil, halkla birlikte’ hareket ettiğimizi buradan kamuoyuna duyuruyorum.”

You may also like

Comments

Comments are closed.