Hayvan HaklarıManşet

Bakanlık, ‘faytonculara kaç para ödendi’ sorusunu beklemeye aldı

0

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER) Başkanı Erman Paçalı, İstanbul’un Adalar ilçesinde yıllardır çözülemeyen atlı fayton krizi ve ruam gerçeğinin arkasında milyonlarca liralık vurgun olduğunu öne sürdü.

Paçalı, CİMER üzerinden başvuru yaparak “2013 yılında Resmi Gazetede yayımlanan ve ruam hastalığını da kapsayan yönetmelik çerçevesinde Adalar’da kaç kişiye toplam ne kadar ödeme yapıldı” diye sordu. CİMER başvuruyu önce Tarım ve Orman Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlık ise bu başvuruyu İstanbul Valiliği‘ne sevk etti. Valilik başvuruyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na geri gönderdi. Son olarak da başvuru, bakanlık tarafından beklemeye alındı.

HAYKURDER Başkanı Paçalı, atları ruam olan faytonculara yapılan ödemelerle ilgili sorunun, Tarım Bakanlığı ve valilik arasında dolaştıktan sonra beklemeye alındığını bildirdi; faytoncuların ruamlı atlar üzerinden aldığı geri ödemeler yüzünden elektrikli faytonlara karşı olduğunu öne sürdü.

Atlar üzerinden ‘örtülü vurgun’ iddiası

Başvurunun beklemeye alındığını duyuran HAYKURDER Başkanı Paçalı şunları söyledi:

“Adalar’da kültürel miras bahanesi ardına saklanan örtülü vurgunun cevabı burada. Adalar’ın kültürel mirasını önemseyenler, tarihi dokusunu hiçe saymakta, kaçak ahırlara göz yummakta yıllardır beis görmüyor. Türkiye’de 2013 yılında resmi gazetede yayımlanan ‘Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliği‘ çerçevesinde ruam da dahil belli hastalıklar nedeni ile itlaf edilen hayvanlar için sahiplerine 3/4 oranında tazminat ödeniyor. Örneğin 2 bin TL’ye aldığınız bir atı, 2 yıl çalıştırıp ruamlı olarak 1500 TL’ye devlete geri satabiliyorsunuz. Güzel iş. Vergisi yok, tamiri yok, bakımı yok. Bozulunca devlet alıyor.Neden elektrikli faytona karşılar sorusunun cevabı burada saklı. Bu atlar gerçek değerinin üzerinde de tazmin edilebilir. Gerçek değeri ile bile tazmin ediliyor olsa yılda 3 milyonun üzerine bir rakam söz konusu. Atların nasıl ve neden ruam olduğunu anlamak çok zor olmasa gerek. Ne bakanlık ne de valilik bu soruya yanıt vermek istemiyor. Başvuruyu beklemeye aldılar. Neden saklıyorlar?”

You may also like

Comments

Comments are closed.