EkolojiManşetYerel

Bakanlık, Çeşme ve Urla’daki sit alanlarında yapılaşmaya yol açacak değişikliği onayladı

0
Tabiat Varlıklarının Koruma Genel Müdürlüğü, Çeşme ve Urla ilçelerinde bulunan Karaköy ve Zeytinli bölgesindeki doğal sit alanlarına ilişkin alınan SİT değişikliği kararlarını onayladı.

Geçen ay askıya alınan kararla birlikte doğal sit alanı olan bölge, “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve ‘‘Doğal Sit Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’’ olarak tescil edildi.  Karar, Çevre  Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı.

Söz konusu alanların “Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil edilmesine ilişkin idari süreç ise devam ediyor.

Yapılaşma yapılabilecek

Sit alanı değişikliğini kapsayan bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü‘nün Çeşme Projesi kapsamında kongre, fuar, etkinlik merkezi, kültür ve sanat merkezleri, turizm teknik meslek liseleri, sağlık merkezi ve termal turizm tesisleri yapılabilecek. 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) ise onaylanan sit alanı değişikliğinin iptali için dava açacaklarını belirtti.

 

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.