EkonomiManşetTürkiye

Bakan Selçuk: 2003 yılında 2,5 milyon aşırı yoksul vardı, şimdi sıfır

0

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda (TBMM) 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ve 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi maddelerinin görüşmeleri tamamlandı.

Son bütçe görüşmeleri sırasında muhalefetin bütçeyi eleştirmesi üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2003 yılında 2.5 milyon aşırı yoksul varken şimdi bu rakamın sıfıra inmiş olduğunu iddia etti.

Muhalefetten eleştiriler

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, öngörülen bütçe açığının 245 milyar lira olduğunu, bunu karşılamak için de borç alınacağını söylemişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de ‘Bütçede halk yok, çiftçi yok, genç yok, üniversite mezunu yok, adalet yok. Bu bütçe sadece birilerine hizmet eden bir bütçeye dönüşmüş’ yorumunda bulunmuştu.

Aşırı yoksul yok

Konuşmaların ardından milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Bakan Selçuk, yapılan sosyal yardımlarla aşırı yoksulluğun sıfıra indiğini belirterek şunları söyledi:

2003 yılında 2,5 milyon aşırı yoksul vatandaşımız varken, şimdi bu rakam sıfıra inmiş durumda. Bunu söylemek mi suç? Göreceli yoksulluk demiyorum, aşırı yoksulluk diyorum. Lütfen bununla iftihar edelim. Yaptığımız sosyal yardım programlarıyla, daha adil paylaşımlarla bunu sağlayabildik. İnşallah daha geniş programlar sağlayarak, göreceli yoksulluğun da azaltılması noktasında büyük bir ivme kazanacağız.”

Bakan Selçuk, ülkenin 2002’de orta insani gelişmeden, 2009’da yüksek insani gelişmeye çıktığını ve iki senedir de çok yüksek insani gelişme seviyesinde olduğunu ekledi.

HDP’ye oy verenlerin yeşil kartı iptal

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP’ye oy verenlerin yeşil kartlarının iptal edildiğini ve Muş‘un Varto İlçesi’nde yaşlılık, bakım aylıklarının da iptal edildiğini söyledi. Beştaş, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Zehra Zümrüt Selçuk ise gelir testi kapsamında durumlarında bir değişiklik olanların yardım miktarlarının değişebileceğini ya da kesilebileceğini belirterek durumun incelenmesi için kartları iptal edilen kişilerin kimlik numaralarının iletilmesini istedi.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.