ManşetEkoloji

Filtreleme projesine altı ay içinde başlamayan santrallere 20 kat fazla ceza

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünkü AKP Grup Toplantısı öncesinde termik santrallara, bu yılın sonuna kadar tamamlamaları gereken çevre mevzuatına uyuma yönelik düzenlemeler için 2,5 yıl ek süre verilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu konuda 2020’nin başına kadar süre verildiğini hatırlatan Bakan Kurum, santrallerin bazılarında yenileme olduğunu ancak bazılarının da bu adımları atmadıklarını vurguladı. Son yasada altı ay içerisinde filtrelemeye ilişkin adımları santrallerin atması gerektiğinin altını çizen Bakan Kurum, “Bunu  bakan arkadaşlarımızla istişare ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı görüştedir. Altı ay içerisinde atılmayan adımları biz bakanlıklar olarak resen atıp o tedbiri gerekirse biz kendimiz alıp çevreyi, doğayı koruyacak adımı kararlı bir şekilde atacağız” ifadelerini kullandı.

Filtreler devlet bütçesinden karşılanmayacak

Murat Kurum, bugün de Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirilen ‘4. Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları‘nın açılışının ardından  gazetecilerinin sorularını yanıtladı. Termik santrallere taktırılacak filtrelerin devletin bütçesinden karşılanıp karşılanmayacağına ilişkin soruya Kurum, “Filtreleri devlet kendi bütçesiyle taktıracak” şeklinde bir ifade kullanmadığını belirtti. Termik santrallerin ürettiği enerjiye ihtiyaç olduğunu söyleyen Kurum şöyle konuştu

‘Normal çevre cezalarının 20 katına kadar ceza kesebilir’

“Bir taraftan da bu enerji üretiminden kaynaklı bacaların çevre kirliliğini engellemek adına bacalara filtre takma zorunluluğu getirdik. Bunu AK Partimizin de içinde olduğu tüm Meclisimizle oy birliği içerisinde bu yılın sonuna kadar süre verilmişti. Bir kısım santraller buna ilişkin çalışmalarını başlattılar, bitirme aşamasına geldiler. Bir kısmı da fiilen projelendirme aşamasında. Mevcut kanun 2022 yılına kadar 2.5 yıllık süre veriyor gibi gözükse de buradaki durum şudur; termik santrallerin filtrelemelerini yapmaları için altı ay içerisinde bu işe başlayıp bir şekilde o filtreleme projelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Başlamazlarsa Bakanlığımız 6’ıncı aya müteakip normal çevre cezalarının 20 katına kadar ceza kesebilir. Eğer 6’ıncı ayın sonunda fiilen bu işletme ne bir proje vermiş ne çevre kirliliğine dair bacasına tedbir almaya yönelik bir proje, üretim sağlamamışsa biz de bu fitrelemeye ilişkin vatandaşımızın sağlığını, hayatını ilgilendiren konuda adımı devlet olarak atarız. İşi gerekirse resen yapar ilgili yükleniciden de bedelini alırız diyoruz. Yoksa buraya filtrelemeye ilişkin devletimiz para harcayacak ve filtreleme projesini devlet olarak biz kendi bütçemizden gerçekleştireceğiz diye bir ifade kullanmadık.”

‘Bedelini ilgili santralden alırız’

Projenin santrallerin büyüklüğüne göre zaman aldığını dile getiren Kurum, 2.5 yılın sonunda bütün bacalar ve termik santrallerin tedbirlerini almak  almak zorunda olduğunu söyledi. Düzenlemenin, tedbir alınmazsa 6. ayın bitmesine müteakip ceza kesme, kapatma yetkilerini de içeren bir düzenleme olduğunu aktaran Kurum, “Amacımız tüm firmalarımızın altı ay içerisinde bu işe başlamalarını sağlamaktır. Başlamadıkları takdirde hem ceza keser hem de devlet olarak vatandaşımızın sağlığını ilgilendiren projeleri yapar, bedelini de ilgili termik santralden alırız” diye konuştu.

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.