EnerjiManşet

Bakan Kurum: 13 termik santralin incelemesi ayrı ayrı yapılacak

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla çevre mevzuatına uymayan termik santrallere ilişkin yürütecekleri çalışmayla termik santrallerin aralık ayı boyunca tek tek inceleneceğini açıkladı.

İnsan sağlığı ve çevrenin korunması amacıyla termik santrallere ilişkin yeni bir sürecin başladığını belirten Bakan Kurum, bakanlıklara bağlı ekiplerin, aralık ayı boyunca 13 termik santrali ayrı ayrı inceleyeceğini söyledi.

1 Ocak’ta cezai süreç başlayacak

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle: “13 termik santralimiz var. Bunların durumları tamamen birbirinden farklı. İllerimize, termik santrallerin son durumunun tespit edilmesi için talimat gönderdik. “Aralık ayı içerisinde 13 termik santralimizin her birinin ayrı ayrı incelemesini ekiplerimiz yapacaklar, son durumlarını tespit edecekler.

“İllerimizden gelen çalışmayla bu ay sonuna kadar termik santrallerin son durumunu netleştireceğiz. Bazılarının filtrasyon sistemi var, bazılarınınki eksik, bazılarınınki yapım aşamasında, bazılarında ise hiçbiri yok. Dolayısıyla durumun net bir şekilde tespitini yapacağız.”

Santral sahiplerine alınabilecek tedbirleri almaları gerektiğini ifade ettiklerini belirten Kurum, 1 Ocak itibarıyla da santrallerin mevcut durumlarına göre, gerekli cezai sürecin başlatılacağını kaydetti. Bakan Kurum, “Çevre mevzuatımıza aykırı ne kadar tesis varsa kapatma dahil tüm cezai işlemleri yapacağız” dedi.

Filtre ne işe yarar?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) verilerine göre, eğer herhangi bir filtre kullanılmazsa 100 megawatt gücünde kömürle çalışan bir termik santralın kirletici etkileri şöyle:

Kükürt dioksit (SO2) – 45,000 ton/yıl

Azot oksitler (NOx) – 26,000 ton/yıl

Karbonmonoksit (CO) – 750 ton/yıl

Katı partiküller (PM) – 32,500 ton/yıl

Hidrokarbonlar – 250 ton/yıl

Kül – 5,660 ton/yıl

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.