SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Bakan Koca: Virüs adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti

0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerdeki artış trendinin neredeyse bütün ülkeye yayılmış olduğunu belirterek, “Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti” uyarısında bulundu. Koca, “Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz oldu” dedi. 

‘Bu yıl bitmeden aşıya kavuşacağımız ümidi içindeyim’

Virüsün adeta kitlesel bulaşma dönemine geçtiğini kaydeden Bakan, “Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor” diye konuştu. 

Gündelik hayatı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorunda olduklarını kaydeden Sağlık Bakanı, aşı çalışmalarıyla ilgili de şöyle konuştu:  Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.” 

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.