Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Bakan Koca: Delta varyantının toplumdaki oranı yüzde 90’ı geçti, Delta Plus giderek artıyor

0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklama yaptı.

Aşı konusunda bir sıkıntılarının olmadığını söyleyen Koca, “Bu anlamda vatandaşımız bugüne kadar çocuklarına yüzde 98 oranında 13 farklı aşıyı yaptırabildi. Bu anlamda bir direnç görmüyoruz. Biz yeter ki vatandaşımıza anlatalım. Ayağına gidelim. Vatandaşımızın bu aşıyı yaptıracağına inanıyorum. Ve her geçen gün bu oranlarımız artıyor. Gördüğünüz gibi günde 1 milyona yakın aşı yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Varyant değişikliği bulaşıcılığın daha da yoğun olduğunu gösteriyor

Delta varyantının her geçen gün yoğunlaştığını bildiren Bakan Koca, “Vaka sayılarımız, hareketliliğin çok artması ve tedbirlere uyumun azalmasından dolayı artıyor. Varyant değişikliği söz konusu. Şu an Delta varyantı Türkiye’de yüzde 90’ı geçti. Delta Plus’ta giderek artmaya başlıyor. Bu varyant değişikliği toplumda bulaşıcılığın daha da yoğunlaştığı anlamına geliyor” diye konuştu.

‘En az bir doz aşılanmış öğretmenlerin oranı yüzde 81’

Öğretmenlerin aşılanma oranlarını da paylaşan Koca, “En az bir doz aşı olan öğretmenler yüzde 81, iki dozunu tamamlamış öğretmenler ise yüzde 66” dedi, aşı olmayan öğretmen kalmayana kadar çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

Çocukların aşı olmaları hakkında da bilgi veren Koca, “Biz ön planda 12 yaş üzeri olan çocuklarımızın riskli bir durumu ve kronik bir rahatsızlığı söz konusu ise aşılanmalarını öneriyoruz. 15 yaş ve üstü de yine ailenin onayıyla talebi halinde yaptırıyoruz. Yurt dışına gidişler için ek doz gündeme gelmişti. Ek bir aşı gerekmiyor” diye konuştu.

Aşı olan kişilerin iki dozu inaktif Sinovac aşısı ise üçüncü doz aşının gerektiğini ifade eden Koca, “BioNTech için ise şu an 3. bir aşıya ihtiyaç yok ama yedi, sekiz ay sonra koruyuculuğunun azaldığını İsrail’den biliyoruz. Şu ana kadar ek üçüncü bir doza ihtiyaç görülmüyor. Fakat önümüzdeki süreçte ne zaman gerekli olduğunu söyleyeceğiz” dedi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.