DünyaManşet

BAE’nin uzay aracı Hope’dan ilk Mars fotoğrafı Dünya’ya ulaştı

0
Birleşik Arap Emirlikleri‘nin uzay aracı Hope‘un (Umut) Mars’a ait ilk fotoğrafı dünyaya ulaştı. Gezegene 24,700 km uzaklıkta kaydeden ilk fotoğraf, çarşamba günü, yani BAE’nin uzay aracının varışından bir gün sonrasına ait.

Uzay aracının, salı günü Kızıl Gezegen’in yörüngesine girmesiyle, BAE, Dünya’nın komşusunda bilimsel araştırmalara başlayan ilk Arap ülkesi olmuştu.

BBC’nin aktardığına göre, geçen yıl temmuz ayında Japonya‘dan fırlatılan Hope, Çin ve ABD’nin uzay araçlarının aksine, Mars’a inmeyecek.

Uzay araca, Mars’ın atmosferini inceleyecek, hava olaylarını ve iklimini araştıracak. Bilim insanları özellikle Mars’ın atmosferini ve Kızıl Gezegen’in suyunu nasıl kaybettiğini anlamaya çalışacak.

Görev, en az bir Mars yılı (687 Dünya günü) sürecek.

Fotoğrafta sol üst köşede, Mars’ın kuzey kutbu görünüyor. Merkeze doğru, günün ilk ışıklarıyla ortaya çıkan şeyse, Güneş Sistemi’ndeki en büyük volkan olan Olympus Mons. Terminatör adı da verilen dev volkan, gün ve gece sınırının sağına bakınca görülüyor. Sıra halindeki üç volkan ise Ascraeus Mons, Pavonis Mons ve Arsia Mons. Biraz daha sağa bakınca dev kanyon sistemi Valles Marineris görülebiliyor.
 
Mars grafiği

 

Uzay aracı, Mars yörüngesinde, gezegene en yakın 1000 km ile en uzak 50 bin km’lik mesafede olacağı, elips bir hat üzerine yol alıyor. Bu görevde bilim insanları, enerjinin atmosferde nasıl aşağıdan yukarı nasıl hareket ettiğini takip etmeye çalışacak.

BAE’nin Hope uzay aracı görevi için açtığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Hope’un Mars’a ait ilk fotoğrafı iletmesi ülkemiz tarihinde bir dönüm noktası ve BAE’nin uzay araştırmaları yapan ileri ülkeler arasına katıldığının da bir göstergesi” denildi.

Hedeflenen araştırmalardan bir diğeri de, gezegende bir zamanlar bol su olduğunu gösteren, hidrojen ve oksijenin uzaya sızması ile ilgili olacak. Bu noktada yapılacak çalışmanın, bir zamanlar sıcak olan gezegenin nasıl bu soğuk ve kuru hale dönüştüğünü tam olarak anlamaya katkı vereceği düşünülüyor.

Çin’in uzay aracı da Mars’a ulaştı 

 

BAE’nin uzay aracının ilk fotoğrafı çektiği gün, Çin‘in Tianwen-1 isimli aracı da Mars’a ulaştı. BAE’nin gönderdiği aracın aksine Çin’in aracı yörüngede bir süre kaldıktan sonra mayıs veya haziranda Mars’ın yüzeyine de inecek.

Çin, Aralık ayında da zorlu bir uzay görevini başarıyla tamamlamış ve Ay’dan Dünya’ya taş örnekleri getirmişti.

Çin’in ardından önümüzdeki hafta da ABD‘nin Perseverance (Sebat) adlı aracı Mars’a varacak.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.