Dünya

Babek Zencani gözaltına alındı

0

131230_babek.hlargeRüşvet ve yolsuzluk operasyonunun kilit isimlerinden Reza Zerrab’ın arkasındaki isim olduğu iddia edilen İranlı işadamı Babek Zencani’nin gözaltına alındığı kaydedildi.

İşadamı Babek Zencani’nin İran’da gözaltına alındığı bildirildi. Zencani’nin rüşvet yolsuzluk operasyonunun kilit isimlerinden Reza Zerrab’ın ortağı olduğu iddia edilmişti.

İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan iş adamı Babek Zencani’nin gözaltına alındığı duyurdu. Ejei, Fars haber ajansına yaptığı açıklamada “Son haftalarda hakkında yapılan yolsuzluk şikayetleri üzerine Babek Zencani gözaltına alınmıştır” dedi.

Geçen hafta İran parlamentosundan 12 milletvekili, ülkenin yasama, yürütme ve yargı başkanlarına gönderdikleri mektupla Zencani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması talebinde bulunmuştu.

Zencani’nin, halihazırda mal varlığı soruşturması, petrol satışından elde ettiği gelirler ve İran Zemin adındaki büyük alışveriş merkezi inşası ile ilgili birçok dosyasının incelemeleri devam ediyor. Sorinet Holding’in sahibi ve başkanı olan İranlı işadamı Babek Zencani’nin adı, ABD ve AB’nin İran’a yönelik uyguladığı petrol yaptırımlarını deldiği gerekçesi ile kara listeye alınmıştı. Zencani’nin, İran’ın petrol satışlarından elde edilen geliri altın olarak ülkeye soktuğu iddia ediliyor.

(Ajanslar)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.