KadınManşetTürkiye

Ayşe Karaman’ın ölümünde sanık doktora tahliye

0

Anestezi teknikeri Ayşe Karaman‘ın şüpheli ölümüne ilişkin görülen davada tutuklu yargılanan Uzman Dr. Özgür Tarhan‘ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

Karaman, geçen yıl 29 Temmuz sabahı, Ankara’da erkek arkadaşı Tarhan’ın, evinde ölü bulunmuştu. Cumhuriyet savcısının yaptığı incelemede, genç kadının yattığı yatağın yanındaki komodinin üzerinde bazı ağrı kesici ve ‘propofol’ etken maddeli anestezi ilaçları bulundu. Soruşturma sonunda tutuklanan Özgür Tarhan hakkında, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan dava açıldı.

Bugün görülen 5’inci duruşmaya cezaevinden SEGBİS yöntemi ile katılan sanık Özgür Tarhan’ın, “delilleri karartma şüphesi olmadığı” gerekçesiyle adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi. Duruşma,  6 Temmuz’a ertelendi.     

Anne Karaman: Kızım öldürüldü

Kararın ardından Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman fenalık geçirdi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Karaman, bir süre sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.  Kızının sanık Özgür Tarhan ve arkadaşının tuttuğu evde ölü bulunduğunu hatırlatan Feride Karaman şunları söyledi:

“Maksadı belli bir ev. ‘Gidip de Özgür Tarhan’ın evinde öleyim.’ demedi benim çocuğum. Kızım öldürüldü, adalet istiyorum, kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağım. Bu tahliye hangi vicdana sığar? Bize felaketi yaşattılar. Kızım, ölümüne neden olacak o kadar ilacı nasıl aşılasın kendine? Sanık, 46 yaşında iyi bir baba, iyi bir eş olduğunu söyleyerek mahkemeyi yanıltıyor. Öyle de yaptı zaten. Saplantılı bir aşık kızımı kıskançlık nedeniyle öldürdü.”

Ne olmuştu?

Özgür Tarhan.

Ayşe Karaman’ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda, genç kadının kanında uyuşturucu etkisi bulunan iki ilacın yüksek düzeyde saptandığı ortaya çıkmıştı.

Bu raporun ardından yazılı açıklama yapan dosya avukatı Tevfik Tolga Beyefendi şunları söylemişti: “Söz konusu ilaçların sanık Dr. Özgür Tarhan tarafından temin edilen ve suistimal edilen ilaçlar olduğu davanın çeşitli aşamalarında ortaya konmuş ve ispat edilmiş olduğundan, sanığın ayrıca TCK m.188 uyarınca ‘uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan cezalandırılması gerekmektedir. Yine TCK m.188/8’de diş hekimi, hekim, eczacı, veteriner vb. meslek sahipleri bu meslekleri nedeniyle sahip oldukları imkanı kullanarak bu suçu işlerse ‘verilecek ceza yarı oranında arttırılır’ denilmektedir. Yani sanığa uyuşturucu madde ticareti nedeniyle verilecek cezada ayrıca cezanın artırım sebepleri de bulunmaktadır.

Bu ilacın kandaki miktarının ölümcül düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yani Ayşe’nin ölümüne sebep olan ilaç bu ilaçtır. Yine Ayşe’nin kanında bulunan ve uyuşturucu sınıfında değerlendirilen P… ise ameliyathane koşullarında anestezi esnasında kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın Ayşe’nin kanındaki miktarı ölümcül düzeyde olmamakla birlikte suistimal düzeyindedir. Davaya konu cinayet mahallinde P… içeren enjektör ve ampuller bulunmakla birlikte, F… içeren herhangi bir enjektör yahut ampul bulunamamış olması Ayşe’nin ölümünün cinayet olduğunu ve delillerin karartılmış olduğunu ortaya koymaktadır” 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.