ManşetTürkiye

AYM, HDP davası için raportör görevlendirdi

0
Anayasa Mahkemesi (AYM),Yargıtay Başsavcılığı’nın, HDP’nin kapatılması istemiyle, dün yeniden açtığı davada ilk incelemeyi yapması için raportör görevlendirdi. 15 gün içinde tamamlanacak rapor, AYM heyetine sunulacak.

AYM, Yargıtay Başsavcılığı’nın HDP iddianamesini daha önce kabul etmemiş, eksikleri gidermesi için geri göndermişti. Yargıtay Başsavcılığı da dün, iddianameyi yeniden düzenleyerek HDP’nin kapatılması davasını yeniden açtı.

Yüksek Mahkeme’nin “Haklarında siyasi yasak istenen kişilerin Anayasa’nın 69. maddesi kapsamında olduğu ileri sürülen eylemlerine iddianamede açıkça yer verilmeksizin, haklarında devam eden soruşturma ve kovuşturmalara atıfta bulunulması, söz konusu eylemlerin Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesini imkansız kılmaktadır” gerekçesiyle iade etmesi üzerine,  d iddianameyi yeniden düzenleyen başsavcılık, daha önce 600’ün üzerinde HDP’li hakkında siyasi yasak istemişti. Yeni iddianamede bu sayı 500’e indi.

Üçte iki çoğunlukla kapatma kararı verilebiliyor

İddianamenin kabulü halinde ön savunma için HDP’ye gönderilecek. HDP’nin savunmasının ardından Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındakini görüşünü sunacak. HDP, bu görüşe karşı da savunma yapacak. Daha sonra raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. AYM, karar aşamasında, seri müzakere yapabilecek. 15 kişilik AYM heyetinden toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10’unun oyuyla kapatma kararı verilebiliyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.