Doğa MücadelesiManşetYerel

Aydın’da otoban için 25 bin dönüm meyve bahçesi ve tarım arazisi yok edilecek

0
Aydın Denizli otoyolu
Fotoğraf: AA

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), geçtiğimiz yıl kasım ayında ihalesi yapılan Aydın-Denizli otoyolu için 25 bin dönüm meyve bahçesi ve tarım arazisini yok edeceğini açıkladı. 

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, binlerce yıllık Menderes Ovası’nın ve verimli tarım topraklarının yok edilmeye çalışıldığını söyleyerek, otoyol projesinin durdurulmasını istedi.

İhale 8 milyar 776 milyona verildi

Yap, işlet devret modeline dayalı ihalesi dokuz kez ertelenen, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ihale ile 8 milyar 776 milyon lira bedelle 40 yıllığına özel bir firmaya verilen Aydın-Denizli oto yolunun verimli tarım topraklarını yok edeceğini savunan AYÇEP, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Ekoloji Birliği’nin aktardığına göre Vergili, 163 kilometrelik otoyolun 25 bin dönüm verimli tarım arazisini yok edeceğini belirtti.

Milyonlarca metrekare birinci sınıf tarım toprağı arazisinin binlerce yıl kullanılamayacağına dikkat çeken Vergili “Dünyada ve ülkemizde tarım toprakları giderek tükenirken, verimli topraklar taş, beton ve asfaltla kaplanacak.  Büyük Menderes Ovası‘nı Çin Seddi gibi ikiye bölecek olan yol ile ekosistem zarar görecek. Dönüşü olmayan bir zarar verilecek. Milyonlarca yılda meydana gelen kadim Menderes Ovası yok edilmeye çalışılıyor” dedi.

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili

‘Mevcut yollar genişletilebilir’

Milyarların harcandığı otoyolun, mevcut duble yollardan sadece 20 dakika kısa sürede kat edileceğini belirten Mehmet Vergili, “Mevcut çift şeritli yollarda Aydın çıkışında sorun yok. Nazilli sıkıntılı. Bu da çevre yolu düzenlemesi ile çözülebilir. Otoyola harcanan rakamların çok küçük bölümüyle mevcut yollar genişletilip, ek şerit yapılabilir. Böylece ülke ekonomisi zarar görmez, çevreye vereceği zarar da en aza iner” şeklinde konuştu.

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) tarafından konuyla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve uyarmak için yarın (25 Mart Perşembe) saat 12.30’da ayrıntılı bir basın açıklaması da yapılacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.