YerelDoğa MücadelesiManşet

Aydın Efeler’de hazine arazisine maden ocağı yapılacak

0

Aydın’ın Efeler ilçesi Çiftlikköy Köyü’nde tamamı hazine arazisinden oluşan ve Çine Çayı, Büyük Menderes Nehri, Çine Barajı, Topçam Barajı’nın olduğu bölgeye Kuvars Kumu ve Feldspat Ocağı yapılması projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi.

Proje alanı için daha önce Aydın İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü adına 1,68 hektarlık alanda ‘‘Ariyet Ocağı’’ için 4 Ekim 2007 tarihinde “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmişti.

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 11 Mart 2020 tarihinde “ÇED Gerekli Değildir” kararı Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü’nden Zeynal Acar’a devir edildi. Proje için “Ariyet Ocağı” ismi sorun yaratacağı gerekçesiyle “Kuvars Kumu ve Feldspat Ocağı’’ olarak değiştirildi.

Yerleşim yerine 770 metrede

Yeni hazırlanan projeyle, 1,68 hektar olan proje alanının 23 hektara çıkarılması ve üretim kapasitesinin 390 bin ton/yıl olması amaçlanıyor. Proje kapsamındaki toplam yatırım bedeli 750 bin TL olarak belirlendi.

Yapılması planlanan alanı Çiftlikköy Mahallesi’ne 770 metre, Savandere Mahallesi ve Boğaziçi Mahallesi’ne ise 780 metre uzaklıkta bulunuyor. Bölgedeki yurttaşlar ise tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor.

Proje alanına yakın bölgede 770 metre yakınlığında Çine Çayı, 1.6 kilometre yakınlığında Büyük Menderes Nehri bulunuyor. Proje alanının hemen yanında ise Karagöz Deresi, isimsiz mevsimsel akışlı dereler ve kuru dere yatakları bulunuyor.

Proje alanına Topçam Barajı 14 kilometre uzaklıkta yer alırken, Çine Barajı ise 37 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca proje alanın yakınlarında Koçarlı bölgesi Çakırbeyli Mahallesi Çine Çayı kenarında Adnan Menderes Müzesi yapımı sürüyor.

‘Doğa talanının bir aracı’

CHP Aydın Milletvekilli Süleyman Bülbül, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Hiçbir plan, değerlendirme yapılmaksızın ülkemizin her yerine madenler, santraller açılıyor. Yapılmak istenen maden işletmesinin proje alanı 1,68 hektardı. Bu alanın 23 hektara çıkarılması için ÇED Gerekli Değildir Kararı verildi” dedi. Bülbül konuşmasına şu sözlerle devam etti:

Baştan savma verilen bu kararlar iktidar tarafından yıllardır şirketlere verilen tavizlerin, doğa talanının bir aracıdır. Masa üzerinde yapılan ÇED sürecini bile Bakanlık işletmek istemiyor, 23 hektarlık bir alanda yürütülmesi planlanan ve sulak alanlara yakınlığı ile dikkat çeken maden işletmesi için ÇED Gerekli Değildir Kararı veriyor.

Proje tanıtım dosyasında Çiftlikköy’deki bu maden işletmesi için çevrenin etkilenme oranının çok az olacağı söylenmiş. Ama ruhsat alanı Çine Çayına 750 metre, Büyük Menderese ise 1,6 kilometredir. Sulak alanlarımız, içme sularımız korunmuyor. Bu kadar yakın mesafede olan iki nehre tüm bu kirlilik taşınacak. Toprağımızın, suyumuzun kirletilmesine proje daha ekleniyor. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak bu kadar zor olmamalı.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.