Dünyaİklim KriziManşet

Avustralya’nın bu yılki kabusu yangın değil sel oldu

0

Avustralya’nın son iki yıldır kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla gündeme gelen Yeni Güney Galler eyaletinde son 10 yıldaki en az yangın görülen yılın yaşandığı açıklandı.

2019 ve 2020’de kurak yaz ayları geçiren ve bu nedenle büyük yangınlarla mücadele eden Avustralya’da son yılların en soğuk ve yağışlı yaz ayları yaşanıyor.

Yangın sayısı 180 kat azaldı

Yaz mevsiminin soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle yangın sayılarında gözle görülür bir azalış kaydedildiği belirtilen ülkede Yeni Güney Galler Kırsal İtfaiye Teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl yapılan 5 bin 500 yangın ihbarına karşılık bu yıl bu sayının yarı yarıya azaldığı bildirildi.

Geçtiğimiz yaz 5,5 milyon hektar alan orman yangınlarında kül olurken bu yaz ise 31 bin hektar alanın yandığı belirtildi. Soğuk ve yağışlı geçen yaz ayı sebebiyle yangın sayısının yaklaşık 180 kat azaldığı bildirildi.

Bu yıla seller damgasını vurdu

Geçtiğimiz yıl kuraklık ve orman yangınlarından zarar gören Avustralya halkı şimdi de sel ve yoğun yağışlarla mücadele ediyor.

İncelenen hava durumu verilerine göre son dört yılın en yağışlı, son dokuz yılın da en soğuk yaz aylarını geçiren Avustralya’da ülkenin doğu kıyılarında da bu sefer büyük sellerin görüldüğü belirtildi.

‘Tam bir tezat’

Yeni Güney Galler Kırsal İtfaiye Servisi sosyal medya hesabında, “Bugün, son on yıldaki en sessiz yangın sezonunun sonunu işaret ediyor. Geçen yıla baktığımızda durum tam bir tezat oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay Avustralya’da özellikle Yeni Güney Galler’de son 50 yılın en büyük sel baskınları yaşanmış, birçok ev su altında kalırken onbinlerce insan tahliye edilmişti. Çok sayıda bölge doğal afet bölgesi olarak ilan edilirken yetkililer eyaletin ‘kırılma noktasına’ ulaştığı uyarısında bulunmuştu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.