EkolojiManşet

Avustralya’daki yangınlar 11 arı türünü yok olma eşiğine getirdi

0
Fotoğraf: Tania Bawden/Ken Walker

Avustralya‘da 2019 ve 2020 yılları arasında çıkan yangınların ülkedeki arı türleri üzerindeki etkisini araştıran bilim insanları 11 yerli Avustralya arısının neslinin tükenmek üzere olduğunu tespit etti.

Avustralyalı bilim insanları, 11 türün artık Uluslararası Doğayı Koruma Birliği‘nin (IUCN) nesli tükenmekte olan türler listesine alınması gerektiğini savunuyor.

Dokuz arı türü ‘savunmasız’

Araştırmacılar, yangın yoğunluğu ve sıklığı ile arıların dağılımları hakkında bilgiler de dahil olmak üzere kamuya açık verileri kullanarak arıların yangınlardan kaynaklanan yok olma riskini modelledi.

Araştırmaya göre dokuz arı türü “savunmasız” olarak değerlendirilirken, iki arı türü, IUCN’nin nesli tükenen türler kriterlerine uyuyor.

‘Keşfedilmeden kaybolma riski taşıyan arılar var’

Adelaide Üniversitesi’nde yardımcı öğretim görevlisi Stefan Caddy-Retalic, yaklaşık 3 milyar hayvanı öldüren veya yerinden eden tek bir yangın olayının 11 arı türünü yok olmaya çok daha yaklaştırmasının şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Caddy-Retalic, “Hâlâ keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda yerli arı var, bu türlerin birçoğu bulunmadan önce kaybolma riskiyle karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Avustralya’da kayıtlı 1.654 arı türü yaşıyor ancak bilim insanları gerçek sayının 2 bin ile 3 bin arasında olduğunu tahmin ediyor.

‘Diğer türleri beraberinde sürükleyebilir’

“İklim değişikliği konusunda harekete geçmeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullanan Caddy-Retalic, “Organizmalardan birini her kaybettiğimizde, ekosistemin diğer bölümleriyle olan etkileşimlerini kaybediyoruz ve bu, diğer türleri de beraberinde sürükleme potansiyeline sahip” uyarısında bulundu.

The Guardian’ın haberine göre ekip bulgularını yıl sonuna kadar arı türlerinin durumu hakkında bir değerlendirme sağlaması beklenen IUCN’ye sundu.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.