DünyaEkolojiManşet

Avustralya’daki ormanların yüzde 21’i yangınlarda kül oldu  

0

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW), Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde yaklaşık 6 ay boyunca süren ve 33 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarında, ormanların yüzde 21’inin kül olduğu belirlendi.

Western Sydney Üniversitesi Hawkesbury Çevre Enstitüsü, yangınların ormanlara verdiği zararı araştıran raporunu yayımladı. Aylarca kontrol altına alınamayan ve yaklaşık 11 milyon hektarlık orman ve çayırlık alanı yok eden yangınların “Dünya çapında eşi görülmemiş” olarak nitelendirildiği rapor, NWS ve Victoria’da yaklaşık 5,8 milyon hektar geniş yapraklı ormanın yandığını ortaya koydu.

Söz konusu raporu hazırlayan araştırmacılardan Western Sydney Üniversitesi’nde Yangın Risk Yönetimi Araştırma Merkezi yöneticisi Doç. Dr. Matthias Boer şu değerlendirmeyi yaptı:

Tarihsel olarak baktığımızda, Avustralya ve diğer kıtalarda her yıl orman alanlarının yüzde 5’inin yandığı belirlenmişti. Sadece Asya ve Afrika’daki küçük orman bölgelerinde bu oranın yüzde 8-9’a yükseldiği kaydedilmişti. Ancak Avustralya’nın 2019-2020 sezonunda, tek bir sezonda yanan orman alanı yüzde 21’e çıktı. Bu son 20 sene içerisinde hiçbir orman biyomunda görülmemiş, küresel olarak eşi benzeri yaşanmayan bir yanma ölçeğidir”

Yangınlarda, toplam 11 milyon hektara yakın alan harap olmuş, 3 binden fazla evin küle dönmüş ve yaklaşık 1,25 milyar hayvan hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Kırsal İtfaiye Servisi yaklaşık altı ay süren tüm yangınların, yoğun yağmurların da yardımıyla 14 Şubat’ta kontrol altına alındığını duyurmuştu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.