Dünyaİfade ÖzgürlüğüManşet

Avustralya’da Facebook krizi

0
Avustralyalı Facebook kullanıcıları artık ulusal ve uluslararası haber içeriklerini paylaşamayacak. Facebook, Avustralya hükümetinin planladığı yeni medya yasasına tepki olarak haber paylaşma özelliğini bloke etti.
 
Ülkenin Rekabet Kurumu, WhatsApp‘in gizlilik ilkesi ve platform kullanım koşullarını değiştirmesiyle ilgili açtığı soruşturmada geçici tedbir kararı aldı. Hükümetin planladığı yasa uyarınca Google‘ın ana şirketi Alphabet  ve Facebook gibi internet şirketleri, içeriğini kullandıkları Avustralyalı medya kuruluşlarına para ödemek zorunda olacak.

Facebook: Zor bir seçim yaptık

Facebook’tan yapılan açıklamada yasa tasarısının internet platformları ile içeriğini paylaştıkları yayın evleri arasındaki ilişkiyi temelden yanlış yorumladığı belirtilerek “Bu durum bizi zor bir seçimle karşı karşıya bırakıyor. Bu ilişkinin gerçekliklerini yanlış değerlendiren bir yasaya uymaya çalışmak ya da Avustralya’daki hizmetlerimizde haber içeriklerine artık yer vermemek. İstemeyerek de olsa ikincisinde karar kıldık” denildi.
 
Facebook, içeriklerinin platform üzerinde paylaşılmasından Avustralyalı yayın evlerinin de yararlandığına işaret etti. Sosyal medya devinin kararı sonrasında Avustralya polisi, itfaiye ve hükümet kurumlarına ait bazı sayfalar da bloke edildi.
 
Ocak ayında Senato’da yapılan görüşmelere katılan Facebook temsilcisi, yasanın geçmesi halinde haber içeriği paylaşımlarını durdurma, Google temsilcisi de Avustralya’daki arama motorunu kapatma tehdidinde bulunmuştu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison

Başbakan Morrison: Bizi korkutamayacaklar

Parlamento’nun alt kanadının onayladığı ve Senato’ya sunulan sosyal medya yasa tasarısına sosyal medya platformunun verdiği tepki, Avustralya Başbakanı Scott Morrison‘un da gündemindeydi.   “Bizi korkutamayacaklar” diyen Morrison Facebook’un kararını “küstah ve hayal kırıcı” diye niteledi, büyük teknoloji şirketlerinin dünyayı değiştiriyor olabileceğini ama dünyayı yönetemeyeceklerini kaydetti.

Morrison şunları söyledi: “Facebook’un bugün Avustralya’yı ‘arkadaşlıktan çıkarması’ sağlık ve acil yardım hizmetleriyle ilgili temel bilgilere erişimi kesmesi, küstahça olduğu kadar hayal kırıklığı yaratan adımlardı. Diğer ülkelerin liderleriyle de bu konularla ilgili olarak düzenli temas içindeyim. Facebook bizle yapıcı işbirliği yapmalı” 

Facebook’un Avustralya’da engel koyduğu resmi internet sayfaları arasında, bazı sağlık ve acil yardım siteleri de vardı. Ancak daha sonra bunun bir hata olduğu açıklanarak, engellenen sayfaların çoğuna erişim yeniden açıldı. 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.