İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Avukat Feyza Altun ‘şeriata hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alındı

0

‘Şeriata hakaret ettiği’ gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan avukat Feyza Altun gözaltına alındı.

Altun, geçtiğimiz gün X hesabından Farsça bir şiir yayınlamış; bir sosyal medya kullanıcısı da Altun’un yaptığı paylaşımın altına, “Feyza hanıma şeriat atak gelmiş” diye yorum yapmıştı. Yoruma yanıt veren Av. Altun, “Şeriate s..kayım” diyerek karşılık vermiş; sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından paylaşımını silmişti.

Paylaşımına yapılan bazı yorumlara tepki gösteren Feyza Altun son olarak “Türkiye Cumhuriyeti laiktir laik kalacak” mesajı paylaşmıştı.

‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ten soruşturma açılmıştı

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı, Avukat Feyza Altun hakkında, sosyal medyada yaptığı paylaşımı gerekçe göstererek, TCK’nın 216/1 maddesine muhalefet iddiasıyla re’sen soruşturma başlatmıştı.

Altun’a açılan soruşturmanın dayandırıldığı madde şöyle: “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

You may also like

Comments

Comments are closed.