İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Avrupalı parlamenterlerden Demirtaş’ın serbest bırakılması için kampanya

0
Avrupalı parlamenterler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) iki kez serbest bırakılması yönünde karar vermesine rağmen halen cezaevinde tutulan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın tahliye edilmesi için kampanya başlattı. 

 
Avrupa Birliği Parlamenteri Demokrat İşçi Partisi’nden Milletvekili Evin İncir yaptığı açıklamada, Demirtaş’ın siyasi nedenlerle tutuklandığı için serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

İncir, “Türkiye’nin AİHM kararlarına saygı göstermesini bekledik, ama  bağlayıcı olan mahkeme kararına uymayı reddettiler. Bu nedenle ocak ayında inisiyatif alarak Avrupa Parlamentosu‘nun karar alması için önerge verdim” dedi.

705 milletvekilinden 590’ı kabul oyu verdi 

Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını talep eden önergeyi parlamentoda 705 milletvekilinden 590’nın kabul ettiğini belirten İncir, kampanyanın bir parçası olarak Avrupa Konseyi‘ne (AK) üye olan parlamenterlerin kampanya başlattıklarını aktardı.

İncir, “Kampanyaya Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkenin Avrupa milletvekilleri katıldı. İmzaları Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi‘ne yolladık. Konu gelecek hafta 10 Mart’ta konseyde ele alınıp görüşülecek” ifadelerini kullandı.

AKP ve MHP’nin dokuz HDP’li milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldırılması girişimlerine dair İncir şunları söyledi:

“Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmak istenmesi çılgınca bir şey. Neredeyse her hafta akademisyenler, gazeteciler, politikacıların keyfi olarak tutuklandığını görüyoruz. Biz Avrupalı parlamenterler, olanları yakından izliyoruz. Doğal olarak aynı şekilde mensubu olduğum parti grubu da olanları izliyor. Geçtiğimiz hafta partiler olarak Türkiye’deki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmalarını talep ettik.” 

You may also like

Comments

Comments are closed.