EnerjiManşet

Avrupa’da doğal gaz fiyatları iki haftada yüzde 60 arttı

0
Rusya‘nın Avrupa ülkelerine gönderdiği doğal gaz miktarını düşürme kararı sonrası iki haftada yaklaşık yüzde 60 oranında fiyat artışı oldu.  ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinin yangın nedeniyle işlevsiz kalması da küresel gaz fiyatlarındaki artışın nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Avrupa’da 8 Haziran’da 79,40 eurodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı dün yüzde 60 artarak 127,17 avroya yükseldi. Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF‘de işlem gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı ise dün megavatsaat başına 124,60 eurodan güne başladı.

31 Mart’tan bu yana en yüksek seviyede

Avrupa çapında 8 Haziran’da 79,40 eurodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana son dört ayın en düşük kapanış seviyesini gördü. Böylece, dün 127,17 euroya çıkan doğal gazın megavatsaat fiyatı iki haftada yüzde 60 arttı. Doğal gazın megavat fiyatı, 16 Haziran’da günü 124,36 avrodan tamamlayarak 31 Mart’tan bu yana en yüksek kapanış seviyesini görmüştü.

Rus enerji şirketi Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım hattı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Gazprom ayrıca, 16 Haziran itibarıyla hat üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğal gaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

Şirketten daha önce yapılan açıklamada ise Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti. Gazprom, Avrupa’ya gaz akışını Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna’daki boru hatları üzerinden sağlıyor.

Gazprom rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, Hollanda ve Fransa‘ya doğal gaz sevkiyatını durdurdu.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.