DünyaManşet

Avrupa Yatırım Bankası kredileri kesti, AP yaptırımları konuşuyor

0

Alman basınında yer alan habere göre Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye ile yapılması planlanan yeni kredilerin büyük bir bölümünü askıya aldı. Avrupa Parlamentosu’nun gündeminde de yaptırımlar var.

Avrupa Yatırım Yatırım Bankası (AYB), Türkiye ile planlanan yeni kredilerin neredeyse tamamını askıya aldı. Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung‘un (FAZ) kurum içi kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yetkililerin “Türk siyaseti değişmediği sürece sıfıra doğru gidiyoruz” ifadesine yer verildi.

AYB’nin bu yıl içinde Türkiye ile bağlantılı kredilerde hiçbir olumlu karar almadığının aktarıldığı haberde, Mayıs ayında sadece daha önce izni verilen 67 milyon euroluk bir kanalizasyon projesine imza atıldığı belirtildi. Habere göre, AYB’nin normal koşullarda Türkiye’ye farklı projeler için yılda ortalama 1,5 milyar euro kredi açıyor;  hatta 2016 yılında bu rakam 2,2 milyar euroya çıktı. Ancak bu yıl Türkiye için 100 milyon eurodan az kredi beklendiği vurgulandı.

AYB’nin aslında Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra Türk hükümetinin OHAL sırasındaki baskıcı politikaları nedeniyle Türkiye’ye kredi desteğini kıstığı belirtilen haberde, Türkiye’ye 2017 yılında 500 milyon euro, 2018 yılında da yaklaşık 390 milyon euro kredi verildiği kaydedildi.

‘Türkiye’ye hiç kredi verilmesin’

Avrupa ülkelerinde Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyon nedeniyle Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırım uygulanması yönünde talepler var. FAZ’in haberinde Hollanda parlamentosunun hükümetten Avrupa Birliği nezdindeTürkiye’ye karşı ekonomik yaptırım uygulanması için çağrıda bulunduğuna işaret edilerek alınan parlamento kararında Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye hiçbir kredi vermemesi talep edildiğine de dikkat çekildi.

Almanya’da da 2017 yılında olduğu gibi Türkiye ile iş yapan Alman şirketlerine güvence olarak verilen Hermes kredilerinin kesilmesi tartışılıyor. Hermes kredileri, Alman hükümeti tarafından ülke dışında ticaret yapan Alman şirketlerine güvence amaçlı sağlanıyor.

Parlamento’dan da yaptırım isteği

Öte yandan Avrupa Parlamentosu‘nda (AP) partilerin grup liderleri, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırım uygulamaları çağrısı yaptı. Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) AB Komisyonu Başkanı Manfred Weber,  “Türkiye saldırgan tutumunu sürdürdüğü sürece biz de bunun sonuçlarını, ekonomik sonuçları da dahil olmak üzere konuşmalıyız” dedi.

‘Avrupa iç pazarına erişimleri engellensin’

Fransa‘nın Strasbourg kentinde bulunan parlamento binasında bugün konuşan Weber, olası yaptırımlarla ilgili seçenekleri sayarken Türkiye’nin Avrupa iç pazarına erişiminin engellenmesi ve Gümrük Birliği üyeliğinin askıya alınmasını da telaffuz etti. Sosyal demokratların AP’deki grup başkanı Iratxe Garcia ise Deutsche Welle’nin haberine göre geçen hafta düzenlenen Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde somut bir önlem kararlaştırılmamasından şikayet etti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.